پرستاران استان اصفهان
تبليغات سايت

                           مصرف ماكاروني در تقويت سيستم عصبي [ February 16, 2007 ]

فيبر غذايي كه غيرقابل حل مي‌باشد مانع از بروز يبوست شده و از اختلالات روده‌يي ناشي از فشارهاي روحي جلوگيري مي‌كند. دكتر شيرين حيدري- متخصص تغذيه - در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در زنجان با هشدار درباره اجتناب از منابع فشار و تنش روحي، درباره تغذيه صحيح افرادي كه ناگزير از اينگونه فشارها هستند گفت: انواع نان‌هاي سبوس دار، كيك‌هاي كم شيريني، غذاهاي فراهم آمده از انواع غلات غني شده، غذاهاي خميري مانند ماكاروني و برنج سفيد شسته سرشار از ويتامين‌هاي گروه B هستند و به تقويت دستگاه عصبي كمك مي‌كنند.

دكتر حيدري هشدار داد: فشار روحي در طولاني مدت سبب تضعيف سيستم ايمني بدن مي‌شود كه نتيجه آن ابتلاي مكرر به بيماري‌هايي نظير سرفه و سينه درد، سرماخوردگي و تبخال دهاني و خستگي بيش از حد پوست و يا اختلالات ديگر پوستي است.
وي تأكيد كرد: فشار روحي مي‌تواند به بي‌اشتهايي يا پرخوري در فرد منجر شود كه اين عارضه در كودكان بيشتر از افراد بزرگسال مشاهده مي‌شود.
اين متخصص در پايان شناسايي منبع فشار، دوري جستن از آن و استفاده از تكنيك‌هاي آرام‌بخش و اجراي برنامه‌هاي ورزشي را در حفظ سلامت روان فردي مهم و ضروري برشمرداشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

                              تسكين سرفه مزمن با دز كم مرفين [ February 16, 2007 ]

جام جم آنلاين: تحقيقات نشان مي دهد دزهاي اندك مرفين مي تواند سرفه هاي مزمن را تا حدي تسكين دهد. به گزارش هلث محققان انگليسي مي گويند اين اولين مطالعه اي است كه نشان مي دهد مرفين در بهبود سرفه مزمن موثر است.به گفته سرپرست اين تحقيق دكتر آلن موريس از دانشگاه هال بر اساس تحقيق فوق امكان تعيين كمي اثر اين دارو براي اولين بار ميسر شده است. دزهاي بيشتر دارو براي كنترل درد هاي شديد مصرف مي شود. تزريق دزهاي بالا خوب نيست واعتياد آور است.

هزاران سال است كه انسان از مرفين استفاده مي كند و عارضه جانبي خاصي به جز يبوست در مورد مصرف آن مشاهده نشده است.
سرفه مزمن گاهي سه تا شش ماه به طول مي انجامد و باعث مشكلاتي همچون ترك خوردگي دنده ها يا فتق مي شود.
البته نكته مهم اين است كه ابتدا بايد ساير عوامل موثر مانند آلرژي يا آسم بر طرف شده و سپس سرفه توسط دارو مهار شوداشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

                        نقش باورهاي مذهبي دربهبود بيماران [ February 16, 2007 ]

جام جم آنلاين: تحقيقات پژوهشگران ايتاليايي نشان مي دهد باورهاي مذهبي به كاهش ناراحتي هاي روحي كه مانع بهبودي از سكته مغزي مي شوند كمك مي كنند.
به گزارش هلث دي در اين بررسي مشخص شد سطوح كمتر ايمان و معنويت با افزايش افسردگي و اضطراب مرتبط بود. علت اين ارتباط كاملا مشخص نيست اما يك احتمال اين است كه افراد ي با فعاليت هاي مذهبي و باورهاي ديني و اعتقادي از حمايت اجتماعي بيشتري بهره مند مي شوند.

به گفته محققان اين افراد در جوامع خود فعالند و احتمال بيشتري دارد كه از سوي ديگران كمك دريافت كنند.
حمايت اجتماعي و باور مذهبي به بيماران اين تفكر را منتقل مي كند كه تنها نيستند. در واقع بهره مندي از اين نيروها باعث مي شود آنها حس اعتماد به نفس / عشق و توجه را تجربه كنند. به عبارتي اين بيماران توانايي هاي سازگاري بيشتري دارنداشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
چکيده
تکنولوژي استفاده از ليزر در سراسر جهان به سرعت در حال پيشرفت است و چشم پزشکي نيز از اين جريان مستثني نيست. در حال حاضر در بين اعمال متعددي که جهت اصلاح عيوب انکساري خصوصاً نزديک بيني انجام مي‌شود، ليزيک به خاطر نداشتن خطراتي چون کدورت قرنيه طرفداران بيشتري دارد. با اين وجود اکثر بيماران به دليل نداشتن اطلاعاتي در خصوص نحوه عمل جراحي، مزايا، عوارض و مشکلات احتمالي آن نسبت به ساير روش‌هاي جراحي، موقع تصميم‌گيري و داوطلب شدن براي اين عمل دچار سردرگمي، شك و ترديد مي‌شوند. بدين دليل نگارنده مقاله بر آن شد تا اطلاعاتي در خصوص اين عمل جراحي جمع آوري نمايد. پس از بررسي مطالعات متعدد مشخص گرديد كه بيش از 95 درصد بيماراني که براي اصلاح نزديک بيني تحت عمل قرار گرفته‌اند، پس از عمل، کيفيت زندگي بالاتري داشته‌اند...................

ادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
همايش سراسری حاملگی پر خطر
The National Congress
High Risk Pregnancy
دانشگاه علوم پزشكي اصفهان
02 اسفند 1385  الي 03 اسفند 1385
اصفهان - ايرانادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
از سال 1968 آموزشگاه عالي پرستاري وابسته به دانشکده پزشکي دانشگاه اصفهان به تربيت پرستار در دوره هاي سه ساله و مجتمع آموزشي وزارت بهداري و بهزيستي از سال 1970، با تربيت پرستار و ماما در مقاطع کارداني و کارشناسي، مدرسه عالي پرستاري مهرآئين از سال 1968 با تربيت پرستار و ماما در مقطع کارشناسي آغاز به کار نمود در سال 1968 با تاسيس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي و الحاق آموزش علوم پزشکي به اين وزارت، سه موسسه فوق الذکر ادغام و رسماً با عنوان دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان به تربيت دانشجو در رشته هاي پرستاري، مامايي، تکنيسين اتاق عمل و مدارک پزشکي به کار ادامه داد. تربيت دانشجو در رشته پرستاري در مقطع کارداني (از سال 1984 لغايت 1986 ) کارشناسي ناپيوسته (از سال 1985) و کارشناسي پيوسته از سال 1968 صورت گرفت و آموزش تحصيلات تکميلي در مقطع کارشناسي ارشد پرستاري با گرايش هاي آموزش داخلي جراحي، بهداشت جامعه، کودکان، روانپرستاري و مديريت از سال 1989 آغاز گرديد.............


ادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
   سمينار يكروزه تاثير ميدانهاي مغناطيسي در درمان بيماريها(Magnet FieldsTherapy)همراه با كارگاه توسط دانشكده علوم توانبخشي و محققين كشور آلمان در تاريخ 3/12/1385 از ساعت 16-8 در تالار محسن بيمارستان الزهرا برگزار مي شوداشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
 
همايش سراسری دانشجويی
نقش کارکنان بهداشتی درمانی
در پيشگيری از عفونتهای بيمارستانی
The National Student Congress on the Role of Health Services Staff in Prevention of Hospital Infections
دانشگاه علوم پزشكي اصفهان
27 ارديبهشت 1386  الي 28 ارديبهشت 1386
اصفهان - ايران


ادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
به سلامتی .....گل بود به سبزه نیز آراسته شد.....

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به بودجه بهداشت و درمان برای سال 86 ، حقوق و مزایای پرسنل بهداشت و درمان در سال آینده افزایشی نخواهند داشت و در صورتی هم که درصد کمی افزایش داشته باشد قابل مقایسه با تورم سال آینده نخواهد بود.

دکتر علی باغبانیان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با وجود اینکه پرسنل بهداشت و درمان به علت استرس زیاد کار و عدم تعطیلی برای شاغلان این حرفه ، دچار سختی کار هستند اما پایین ترین حقوق یا آخرین رتبه در فهرست حقوق کارمندان دولت به آنان اختصاص داده شده است.....

 ادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
چنانچه ازچند دانشجوی در آستانه فارغ التحصیلی بپرسند بعد از فارغ ا لتحصیلی کدام بخش را برای کار کردن  انتخاب می کنید مسلما درصد بالایی بخش های ویژه مثل ICUو CCU را نشان می دهند چرا که دانشجو در کارآموزی ها دریافته است که سطح کار کردن در بخش های ویژه تخصصی تر و علمی تر و کم بر خوردتر است و درصد مهارت و دقت و استفاده از علمی که در دانشکده ها آموخته است بالاتر از هر جای دیگر است. تجربه نشان داده است که پرستارانی که در بخش های ویژه مخصوصا CCUمشغول به کار هستند از رضایت شغلی بالاتری برخوردارند حال اینکه ممکن است کار کردن دراین بخش ها از نظر کارانه و مزایای مالی تفاوتی با بخش های دیگر نکند ولی پرستار آنجا را بر می گزیند اما پرستارانی که در بخش های عادی و داخلی کار می کنند نوعی دلسردی،دلزدگی و خستگی بیش از حد دارند .....


ادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
افزایش حق سختی کار پرستاران تا پایان سال / کمبود پرستار مرد در بیمارستانها
هم اکنون سالانه حدود 5 هزار فارغ التحصیل پرستاری داریم که 87 درصد آنان را زنان پرستار تشکیل می دهند و این امر باعث شده ، بخش مردان بیمارستانها با کمبود پرستار مواجه شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر کامران باقری لنکرانی در اولین جلسه اعضای دومین دوره شورای عالی سازمان نظام پرستاری افزود: با وجود اینکه 60 درصد بیماران در بیمارستانها را زنان و 40 درصد را مردان تشکیل می دهند اما به هرحال تعداد کم 13 درصدی فارغ التحصیلی پرستار مرد ، مشکلاتی را ایجاد کرده که باید با برنامه ریزی صحیح حل شود.

وزیر بهداشت اظهار داشت: امروزه تغییراتی در بیماریها ایجاد شده به گونه ای که عوامل خطر ساز وجود دارد که سیمای سلامت را کشور را تغییر داده است بنابراین نمی توان با استفاده از همان برنامه های قدیمی نیازهای امروز را پاسخ داد.

لنکرانی با اشاره به اینکه 20 سال پیش علت مرگ و میر نوزادان و مادران عفونت بود، گفت: در گذشته سالانه 9 هزار نوزاد به علت ابتلا به کزاز جان خود را از دست می دادند اما هم اکنون سالها است که کزاز نوزادی در کشور مشاهده نشده است. همچنین در گذشته سالانه 8 تا 9 هزار مورد ابتلا به سرخک در کشور ثبت می شد که در سال گذشته این آمار 100 مورد و در سال جاری تا کنون 50 مورد ثبت شده است.

وزیر بهداشت گفت: امروزه مهمترین عامل ناتوان کننده و کاهنده سلامت در کشور ، بروز حوادث و تصادفات است بالاترین عامل کاهش عمر در کشور را به خود اختصاص داده به گونه ای که بیشترین بار بیماری مربوط به حوادث و در درجه دوم بیماریهای قلبی و عروقی است بنابراین نظام سلامت باید خود را با این شرایط موجود هماهنگ کند تا پاسخگوی شرایط جدید باشد.

وی با اشاره به اینکه هر فعالیت و برنامه ای باید مستند به پژوهش و اطلاعات باشد تاراه حل های مشکلات نیز برخاسته از سلیقه و نظرات فردی نباشد، گفت: باید راه حل مشکلات بهداشت و درمان کشور مستند به پژوهش اصیل و بومی پیش برود و از ره آوردهای دنیا هم استفاده شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه باید نقطه های بحران در کشور شناسایی شود، گفت: مهمترین عامل نارضایتی مردم در مراجعه به بیمارستانها و مراکز درمانی دنیا رفتار کادر سلامت با آنان است به همین علت این مطلب مهمی است که باید آن را حل کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید رفتار پرسنل سلامت در بیمارستان به ویژه در بخش اورژانس مهربانانه باشد ، گفت: بودجه  در بخش دولتی مشخص است اما با حمایت نمایندگان این تلاش صورت گرفت که رشد 30 درصدی برای بودجه های دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در نظر گرفته شود تا مطالبات کارکنان این دانشگاه ها در مورد حقوق و اضافه کاری پرداخت شود.

وزیر بهداشت گفت: ممکن است اضافه کاری در برخی از ادارات جنبه ترمیم حقوق کارمندان را داشته باشد اما به طور حتم این اضافه کاری در بخش درمان به این علت نیست چون در این بخش ها کار واقعی صورت می گیرد و به علت کمبود پرسنل اضافه کاری اجباری در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: مهمترین مانع برای اصلاحات نظام آموزشی باورهای غلط موجود در سیستم آموزشی یا انجمن های تخصصی است که باعث جلوگیری از هر گونه نو آوری می شود. بنابراین می توان با همکاری برنامه ها را به پیش برد چون ضمن اینکه همه مربوط به یک نظام هستیم، همکاری می تواند موجب ارتقاء سلامت کشور شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت در صدد تلاش برای اجرایی کردن  2 موضوع افزایش درصد سختی کار پرستاران و حق شیفت پرستاران تا پایان امسال است ، گفت: پرستاری جزء مشاغل سخت محسوب می شود که میزان حقوق سختی کار برای پرستاران حداکثر تا سقف 55 درصد در بخش های سوختگی و روانی و در اغلب موارد تا 25 درصد در نظر گرفته می شود که در صدد افزایش آن هستیم اما عملیاتی کردن آن نیازمند اعتبارات لازم است.

وی ادامه داد: شیفت برای پرستاران به ویژه زنان باعث برهم خوردن نظام زندگی شان می شود در صورتی که پرداختی به پرستاران در زمان شیفت بسیار کم بین 4 تا 14 هزار تومان بر اساس پایه حقوقی است که باید حداقل این میزان به رقم معقول و ارزشمند برسد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در زمینه فعالیت های مربوط به سلامت نباید هدف مسابقه باشد بلکه باید هدف ارتقاء کیفیت سلامت در نظر گرفته شود.


امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع " خبرگزاری مهر " مجاز می باشد.  اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

جمعي از پرسنل بيمارستان فيروزگر در اعتراض به مشكلات صنفي خود امروز در اين بيمارستان تجمع كردند.

 عدم پرداخت طرح كارانه به مدت 20 ماه، نپرداختن پول لباس به مدت 48 ماه و عدم اجراي طرحهاي هفته دولت، ماه رمضان، بن مسافرتي برخي از موارد اعتراضي اين افراد است.

تجمع كنندگان با انتقاد از خصوصي شدن تعدادي از واحدهاي بيمارستان نسبت به عدم استخدام پرسنل شركتي با بيش از 4 سال سابقه، فشار كاري و كمبود پرسنل در بخشهاي مختلف بيمارستان، عدم پرداخت پاداش بازنشسته‌ها و عدم برگزاري كلاسهاي آموزشي ضمن خدمت اعتراض كردند.

يكي از پرستاران بيمارستان فيروزگر در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: متاسفانه پرستاران در خطر بيماريهايي همچون هپاتيت و ايدز هستند و مجبورند كه هر سه ماه يكبار آزمايش هپاتيت و ايدز دهند در صورتي كه كارانه، آنها هر دو ماه يكبار 30 تا 60 هزار تومان است و اين رقم در مقابل زحمات اين قشر بسيار پايين است.

وي با اعتراض به وضعيت غذاي بيمارستان اظهار كرد: وضعيت غذا بسيار نامطلوب است و پرستاران به دليل حضور دائم در بيماستان مجبورند كه اين غذا را مصرف كنند.

يكي ديگر از پرسنل بيمارستان فيروزگر با اعتراض به عدم پرداخت «كارانه» مدعي شد: متاسفانه تنها «كارانه»  پرسنل بيمارستان پرداخت نمي‌شود در حالي كه پزشكان با وجود درآمدهاي بالا، كارانه خود را در موعد مقرر دريافت مي‌كنند.

دكتر ابطحي رييس بيمارستان فيروزگر با حضور در جمع تجمع كنندگان با اشاره به كسري اعتباري بيمارستان، گفت: 20 درصد كارانه پرسنل به دليل عدم درآمدزايي بيمارستان تامين نمي‌شود.

وي ابراز اميدواري كرد با راه‌اندازي برخي بخش‌هاي بيمارستان، درآمدزايي بالا ‌رود و برخي از اين مشكلات حل شود.

وي همچنين گفت: بيمارستان حدود 150 ميليون تومان جهت هزينه‌هاي تصادفي از دانشگاه علوم پزشكي ايران طلب دارد كه اميدواريم هر چه سريعتر اين متمم تصويب و پول آن به بيمارستان پرداخت شود.

وي در خاتمه مشكلات بيمارستانهاي دانشگاهي را مسايلي همچون تعرفه و بيمه بيان كرد و گفت: اگر اين گونه مسايل حل نشود مشكلات همچنان ادامه خواهد داشت.

پرسنل بيمارستان در خاتمه خواستار رسيدگي رييس دانشگاه به مشكلات خود شدند

 

 


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

  فراخوان

 بسمه تعالي

قابل توجه همكاران محترم اتاق عمل

 نظر به اينكه جهت ارتقاء از مدرك كارداني به كارشناسي ، طبق هماهنگي هاي بعمل آمده با جناب آقاي دكتر محققي معاونت محترم آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نياز به پاسخ جامع و كامل به سوالات مشروحه ذيل مي باشد، لذا از تمامي همكاران در سراسر كشور خواهشمند است به سوالات زير به طور دقيق پاسخ گفته و به آدرس دفتر انجمن كاردانهاي اتاق عمل ارسال نماييد.

1- به نظر شما ضرورت علت تغيير از مقطع كارداني اتاق عمل به كارشناسي چيست؟

 2- آيا نظير اين تغيير دردانشگاه هاي معتبر دنيا صورت گرفته است (تحقيق توسط اينترنت)

 3- واحدهاي پيشنهادي ادامه تحصيل از مقطع كارداني به كارشناسي را اعلام نماييد( حداقل  75 واحد).

 4- ارتقاء از مقطع كارداني به كارشناسي چه تغييراتي در نحوه اداره اتاق عمل و بهبود عملكرد پرسنل اتاق عمل خواهد داشت؟

                                                        روابط عمومي كاردانهاي  اتاق عمل   پايگاه اطلاع رساني پرستار و پرستارياشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

مسووليت انتخاب و آرامش انسان February 07, 2007

هر انتخابي عواقبي دارد که انسان بايد مسووليت انتخاب خود را پذيرا باشد.
به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در وبلاگ روانشناسي به نشاني http://test-psychology.persianblog.com در ادامه مي‌خوانيد: اگر شما زحمت زيادي براي انتخاب صحيح بکشيد، مسووليت عواقب انتخاب خود را نيز مي پذيريد.

وقتي موفق مي‌شويد، از اينکه بگوييد« من موفق کسب کردم» خوشحال مي‌شويد ؛ يعني خود را صاحب اختيار و متعهد به انتخاب خود مي‌دانيد ، ولي اگر زحمتي نکشيد ، انتخاب‌هايتان محدود شده و تن به انتخابي مي‌دهيد که حاضر نيستيد خود را مسوول آن بدانيد . از همين جا بحث مسووليت پذيري آدم‌ها شروع مي‌شود.
آرامش انسان از پذيرش مسووليتي حاصل مي‌شود که آن هم به نوبه خود در پي انتخاب صحيح و زحمت‌ها و هزينه‌هاي قبل از آن به وجود آمده است.
سخت کوشي و پرداخت هزينه هاي لازم ، منجر به انتخاب صحيح و انتخاب صحيح نيز موجب پذيرش مسووليت مي‌شود و در نهايت آرامش انسان به جهت احساس آزادي به وجود مي‌آيد.
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

شایع ترین بیماریهای عصبی قرن 21 ( February 09, 2007 )

مهر-پارکینسون و دیگر بیماریهای عصبی بسیار بیشتر از آنچه افراد تصور می کنند ، در جامعه بشری متداول هستند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز ، تقریبا از هر یک هزار آمریکایی یک نفر به ام اس مبتلا می شود و از هر یک صد نفر ، یک نفر به پارکینسون مبتلا است.
مطالعات نشان می دهد که در 25 سال آینده تعداد افراد مبتلا به پارکینسون از 3/4 میلیون نفر به 9 میلیون نفر در سراسر جهان خواهد رسید.

بنابراین گزارش ، مطالعات بر روی اختلالات عصبی در کودکان نشان می دهد که از هر یک هزار کودک ، 6 نفر به مشکلات تخیلی مبتلا شده و از هر یک هزار نفر ، 2 نفر دچار فلج می شوند.
همچنین از هر یک صد نفر ، بیش از 180 نفر با سکته مغزی مواجه می شوند و از هر یک صد هزار نفر ، 5 نفر سالانه به صدمات ستون فقرات دچار می گردند. با این وجود هنوز هیچ درمان و چاره قطعی برای آلزایمر ، ام اس و پارکینسون وجود ندارد و تمام درمان های موجود تنها پیشرفت آنها را به تعویق می اندازند.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

ایسکانیوز : آمارها حاکی از آن است که فقط 4 درصد از پرستاران در بیمارستان‌های انگلستان تحصیلات دانشگاهی در رابطه با پرستاری دارند. به گزارش روز شنبه گروه علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از بی‌بی‌سی، پرستاری شغلی پراهمیت است که کمترین اشتباه و بی‌توجهی در مورد آن منجر به مرگ بیمار می‌شود.

تحصیلات کم پرستاران و استخدام راحت آنها در بیمارستان‌ها باعث نگرانی مقامات کشور انگلستان شده است. معمولا مسوولان بیمارستان‌ها استفاده از پرستاران کم تجربه و بدون تحصیلات را به علت دستمزد پایین‌تر به پرستاران پرتجربه و با تحصیلات دانشگاهی ترجیح می‌دهند.

از اين نظر  پرستاري ايران با استانداردهاي پرستاري در انگلستان تقريباهمخواني دارد

هرچند كه شايد هنوز در بيمارستانها اين استاندارد رعايت نمي شود!!ولي در كلنيكها و مطبهاي خصوصي به شدت رعايت مي شود.ماما٬ تزيقات و پانسمان٬ باسواد هر تحصيلاتي!!تزريقات پانسمان٬ خدمه بيمارستانها در مطبها و كلنيكها تزريقات پانسمان!!!ببخشيد من هم ليسانس پرستاري دارم!!تزريقات پانسمان هم بلدم!!!مي شه من هم در كنار خدمتون يا منشيتون كه داره تزريقات مي كنه كار كنم!!!

 اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
پس از یک ماه رایزنی بالاخره جلسه با مترون های مراکز دولتی را برنامه ریزی کردیم و مقرر شد در روز  ۲۶/۱۱/۸۵ این جلسه در محل دفتر نظام پرستاری برگزار گردد.

در این جلسه قرار است پس از ارائه گزارشی از عملکرد نظام در سالهای گذشته و بیان چشم انداز وبرنامه های آتی نظام زمینه های همکاری متقابل و رسیدن به درکی متقابل از مسائل و مشکلات جستجو  شود. مدیران خدمات پرستاری می توانند نقش مهمی در به ثمر رسیدن اهداف نظام داشته باشند و حلقه واسط سازمان و سامانه بهداشت و درمان باشند . پروژه تقابل مدیران و هیات مدیره ها هیچ نفعی برای دو طرف ندارد و عاقلانه آن است که با یافتن منافع مشترک و سرمایه گذاری روی آن ها هم به نفوذ سازمان در بدنه ی اجرایی کمک شود و هم با دادن نظرات کارشناسی به مدیران آنها را در انجام وظایف مدیریتی شان یاری کنیم. باید ضمن درک محدودیت های ان ها در پاسخ دهی به مطالبات جامعه پرستاری و موضع مدیریتی آن ها از ان ها نه رقیب بلکه همراه و همگام بسازیم.....

+ نوشته شده توسط یزدان نیک در یکشنبه 1385/11/22 و ساعت 16:30


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

داخلي. اجتماعي. پرستاري. نظام پرستاري.

رييس هيات مديره انجمن پرستاري ايران، عملكرد سازمان نظام پرستاري را بسيار فراتر از حد قابل قبول و "عالي" ارزيابي كرد.

"مهدي محرري"، روز دوشنبه در يك نشست خبري به مناسبت فرا رسيدن دوره دوم انتخابات سازمان نظام پرستاري، به تصويب تعرفه‌هاي پرستاري كه به همت اين سازمان در شور اول مجلس تصويب شده اشاره كرد و گفت: اين بحث هر چند جاي كارشناسي بيشتري دارد، اما" بسيار تحسين برانگيز" است.

محرري، افزود: تعرفه‌هاي پرستاري تا پيش از اين بحث يك موضوع مغفول بوده و جامعه نمي‌دانست كه خدمات پرستاري نيز تعرفه دارد ولي پيگيري اين تعرفه‌ها را خود مردم بايد انجام دهند.

محرري، با اشاره به اينكه پرستاران تنها راه بدست آوردن حقوق خود را از طريق پيگيري‌هاي داخل صنفي نمي‌بينند، تاكيد كرد: پرستاران زماني مي‌توانند به حقوق واقعي خود دست يابند كه مردم خواهان رسيدگي به احقاق حقوق آنان باشند.

وي، با اشاره به اينكه بحث تعرفه‌هاي پرستاري را بيمه‌گرها و مردم تعيين مي‌كنند به نقش مردم در اين خصوص تاكيد كرد و گفت: در چرخه مشاغل حياتي همچون مشاغل آموزشي، امنيتي و سلامت، اين مردم هستند كه باحمايت‌هاي خود مي‌توانند به مشاغل حياتي كمك كرده تا حقوق خود را استيفا كنند.

محرري اظهارداشت: درصورتيكه بحث تعرفه‌هاي پرستاري در مجلس شوراي اسلامي به تصويب نهايي برسد بايد عامل اجرايي آن كه بيمه گرها هستند مشخص شود.

"به عنوان مثال هزينه يك تزريق در منزل به طور متوسط ‪ ۵۰‬هزار ريال است كه اگر اين خدمات تعرفه‌گذاري شود، فرد خدمات گيرنده با پرداخت فرانشيز، هزينه كمتري را متحمل مي‌شود."
اين كارشناس پرستاري، در بخش ديگري از اظهاراتش به رغم "عالي" ارزيابي كردن عملكرد سازمان نظام پرستاري، از برخي جنبه‌هاي عملكرد اين سازمان نيز انتقاد كرد.

محرري با اشاره به اينكه اعضاي شوراي عالي سازمان نظام پرستاري ، انعطاف ناپذيرند، عدم مشاركت جويي و مشاركت‌گيري سازمان نظام پرستاري از تشكل‌هاي پرستاري را مورد انتقاد قرار داد.

وي،افزود: در صورتيكه سازمان نظام پرستاري از تجربيات تشكل‌هاي پرستاري ،بيشتر استفاده مي‌كرد مي‌توانست حركت‌هاي پخته‌تري داشته باشد.

محرري گفت: اين سازمان بيشترين فشار را تا قبل از سال ‪ ۸۳‬بر روي بدنه دولت داشت ولي از سال ‪ ۸۳‬به بعد اين وضعيت فروكش كرد.

رييس هيات مديره انجمن پرستاري ايران، افزود: هر چند كه سطح مذاكرات سازمان با درون دولت آنقدر قدرت پيدا كرد كه نيازي به اقدامات اعتراضي پرستاران احساس نشده است.

وي، افزود: اين درحالي است كه پرستاران همچنان از كمترين ميزان درآمد برخوردارند و متاسفانه براي حقوق صنفي پرستاران هيچ حركت موثري ديده نشده است .

محرري در بخش ديگري از اظهاراتش به همكاري انجمن پرستاري ايران با هلال احمر در خصوص آموزش كمك‌هاي اوليه اشاره كرد و گفت: اين انجمن حدود ‪۱۲‬ سال است كه بيش از ‪ ۱۲۰‬هزار نفر را در تهران تحت آموزش كمك‌هاي اوليه قرار داده و قرار است با يك تفاهم‌نامه بين هلال احمر وانجمن اين آموزش‌ها در سراسر كشور انجام گيرد.

وي افزود: به وزارت بهداشت نيز پيشنهاد داده‌ايم كه با توجه به وجود برخي مشاغل كه در عرصه سلامت فعالند ولي مجوز آكادميك ندارند - به اين مشاغل همچون منشي‌گري براي پزشكان - آموزش كمك‌هاي اوليه داده شود.

محرري گفت:اين انجمن به آموزش و پرورش نيز با توجه به كمبود ‪ ۱۶‬هزار مربي بهداشت در مدارس كشور براي فعاليت پرستار مدرسه ،اعلام آمادگي كرده است.

وي ،به فارغ التحصيلان پرستاري نيز اشاره كرد و گفت: معمولا همه فارغ- التحصيلان اين رشته جذب بخش درمان نمي‌شوند و به خاطر درآمد بيشتر به بخش- هايي ازجمله شركت‌هاي تجهيزات پزشكي جذب شده و يا به خارج ازكشور مي‌روند.

محرري گفت: هم اكنون دو سوم ورودي‌هاي پرستاري در ‪ ۱۴۸‬دانشكده پرستاري سراسر كشور انصراف خود را پيش از فارغ‌التحصيلي اعلام مي‌كنند.

وي، پايين بودن سطح درآمد، سخت و زيان‌آور بودن شغل پرستاري و نامطلوب بودن امكانات محيطهاي بيمارستاني براي يك دانشجوي پرستاري را از جمله علل اين انصراف‌ها برشمرد.

محرري ، همكاري با انجمن‌هاي ديگر همچون ام اس و حمايت از بيماران رواني را از جمله فعاليت‌هاي انجمن پرستاري ايران برشمرد.

"وحيد وزيرزاده نوبري" نايب رييس انجمن پرستاري ايران نيز دراين نشست به طرح‌هاي ارايه شده توسط اين انجمن اشاره كرد.

وي افزود : اين انجمن هم اكنون فعاليت‌هاي خوبي در شهرهاي حادثه خيز از جمله اصفهان، شيراز، رشت ، تبريز و ساري درزمينه آموزش كمك‌هاي اوليه داشته است.

وزيرزاده افزود: همكاري اين انجمن با هلال احمر باعث شده كه انجمن پرستاري ايران به عنوان بازوي اجرايي هلال احمر محسوب شود.

وي گفت: اين انجمن به وزارت بهداشت طرح‌هايي ازجمله ، طرح آموزش كمك هاي اوليه براي رانندگان بين جاده‌اي و آموزش كمك‌هاي اوليه پيش از گرفتن گواهينامه رانندگي را ارايه داده است.

انجمن پرستاري ايران هم اكنون پنج هزار عضو درتهران و ‪ ۲۵‬هزار عضو در سراسر كشور دارد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

توجه................................توجه

 

همكاران عزيز :چنانچه دسترسي به هر كدام از كاركنان واحدهاي مختلف سازمان تامين اجتماعي در سراسر كشور داريد از ايشان بخواهيد هرچه سريعتر با شماره 09132296613(عليرضا ژيانپور)تماس بگيرند لطفادرميان دوستان،همدوره هاي دانشگاه، همكاران قديم، اقوام و....

حتما" جستجو كرده و اطلاع رساني نمائيد.

                     

باكمال تشكر وسپاس از حسن توجه شما به مسائل صنفي پرستاري.

                     اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
دبير علمي نخستين دوره مديريت نوين زخم در نخستين همايشي که به همين منظور امروز 5 بهمن در دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي امير کبير با حضور 70 پرستار و رئيس دانشگاه صنعتي امير کبير و استادان برجسته رشته پزشکي کشور برگزار شد، اعلام کرد: با استفاده از پانسمان هاي نوين زخم مي توان حداقل رقمي معادل هزار و چهارصد ميليارد ريال را در سيستم بهداشت و درمان کشور صرفه جويي کرد.
سهيلا کردستاني دبير علمي نخستين دوره پانسمان و مديريت نوين زخم در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: اين دوره تخصصي را انجمن پرستاري ايران با همکاري دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه امير کبير از امروز 5 بهمن به مدت هشت هفته براي آشنايي پرستاران با روش هاي پانسمان نوين در دانشکده مهندسي دانشگاه امير کبير برگزار کرده است.
وي ادامه داد: افرادي که در اين دوره شرکت مي کنند با روش پانسمان هاي نوين انواع زخم ها که شامل زخم هاي عفوني، زخم هاي ناشي از بيماري ديابت، زخم بستر، زخم هاي عروقي و زخم هاي ناشي از جراحي آشنا مي شوند.
وي گفت: اين دوره تخصصي شش امتياز بازآموزي داشته و بعد از اتمام دوره گواهي نامه اي معتبر از دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه که مورد تاييد سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور است به شرکت کنندگان اعطا مي شود.
کردستاني تاکيد کرد: استفاده از روش هاي سنتي پانسمان زخم در زخمهاي مزمن مسائل و مشکلاتي همانند عفوني شدن زخم و سرايت زخم به ساير بافت ها و نواحي ديگر را به دنبال دارد و در واقع اين پانسمان ها صرفا پوشش موقتي براي زخم محسوب مي شوند.
وي با اعلام اين مطلب که استفاده از پانسمان هاي نوين 30 تا 40 سال است که به عنوان روش هاي جديد و موثر در درمان انواع زخم ها در جهان مطرح است گفت: پانسمان هاي نوين با مرطوب نگه داشتن بستر زخم و استفاده از بيوپليمرهاي طبيعي با استفاده از ليزر و استفاده از نانو تکنولوپي ترميم و بهبود زخم سريعتر صورت مي گيرد.
دبير علمي دوره تخصصي مديريت زخم تسريع در التيام زخم را از ويژگي هاي مهم پانسمان هاي نوين دانست و تصريح کرد: با استفاده از اين پانسمان ها 50 تا 70 درصد زخم را سريعتر التيام داده و روند بهبودي آن را کاهش مي دهند.
وي ادامه داد: با استفاده از پانسمان هاي نوين زخم مي توان حداقل رقمي معادل هزار و 400 ميليارد ريال در سيستم بهداشت و سلامت کشور صرفه جويي کرد.
يادآور مي شود؛ به 2 نفر از برگزيدگان اين دوره بورس آموزشي براي گذراندن دوره هاي تکميلي در خارج از کشور اعطا مي شود

اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
رييس نظام پرستاری استان قزوين:
عدم شناخت شان پرستار توسط دانشجويان اين رشته مهمترين عامل تخريب شخصيت اين قشر است

رييس نظام پرستاري استان قزوين گفت: عدم شناخت شان پرستار توسط دانشجوياني كه وارد اين رشته مي‌شوند مهمترين عامل تخريب شخصيت حرفه‌اي اين قشر است.


 

اكرم شاهرخي در گفت وگو با خبرنگار سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) پرستار را عضو كليدي سيستم بهداشت و درمان دانست و اظهار داشت: مفهوم حرفه پرستاري مراقبت علمي و تخصصي است ولي اين تعريف براي جامعه مشخص نيست.

 شاهرخي با تاكيد بر نقش موثر رسانه‌ها بر ايجاد ذهنيت صحيح در جامعه نسبت به پرستاري گفت: فعاليتهاي كارشناسي نشده در مورد پرستاران به خصوص در تلويزيون اين حرفه مهم را زير سوال برده است!

 وي در خصوص تفاوت مراقبت پرستاري با ديگر مراقبتها گفت: يكي از اين تفاوتها به كار كردن پرستار در يك محيط زنده و پرتنش بر مي‌گردد، همچنين در بعضي شرايط پرستار نياز به توانايي قضاوت و مديريت دارد كه در ديگر مراقبتها اين بخش ديده نمي‌شود.

 رييس نظام پرستاري استان قزوين تصريح كرد: سياست گذاري‌هاي صحيح در ساعت‌هاي كاري و تعداد پرسنل پرستاري توسط سيستم‌هاي مديريتي و كلان باعث افزايش كيفيت كار پرستاران مي‌شود.

 شاهرخي مشخص كرن قوانين و پروتكل‌ها (روندهاي كاري) در محيط‌هاي درماني،‌ ايجاد شرايط استاندارد، تهيه تجهيزات و تعيين استانداردهاي مراقبتهاي پرستاري را از ديگر عواملي دانست كه براي افزايش كيفيت كار پرستاران لازم است.

 وي در پايان گفت:‌ نظرات علمي و منطقي پرستار، براي برنامه ريزي‌هاي صحيح بايد به رييس و مدير بيمارستان منتقل شود.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
مديركل امور پرستاري وزارت بهداشت , درمان و آموزش پزشكي گفت: پروانه پرستاري از سال آينده براي پرستاران صادر خواهد شد .

گيوري در حاشيه همايش مديران و كارشناسان پرستاري ايران در يزد افزود : اقدامات اوليه اين كار صورت گرفته و از سال آينده براي 140 هزار پرستار شاغل در بيمارستانهاي دولتي , خصوصي و اورژانس پروانه پرستاري صادر خواهد شد.

وي حفظ ماهيت شغلي پرستاران , مصونيت بيمار و پرستار و ارائه آموزشهاي مداوم به پرستاران را از اهداف اجراي اين طرح اعلام كرد .


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
گزارش خبرنگار مهر ، دکتر کامران باقری لنکرانی عصر امروز در نشستی با اعضای شورای عالی سازمان نظام پرستاری ، افزود: در حال حاضر سقف سختی کار پرستاران شاغل 25 تا 55 درصد است که بر اساس مذاکرات با رئیس جمهوری در روزهای اخیر ، این میزان تا پایان سال افزایش خواهد یافت.

وزیر بهداشت ادامه داد: ‌وزارت بهداشت تلاش دارد حق شیفت پرستاران به ویژه زنان را که مسئولیت زندگی را بر عهده دارند و باید در نوبت‌کاری شب نیز در بیمارستانها حضور داشته باشند ، افزایش دهد.

وی ابراز امیدواری کرد با مساعدت دولت برای تامین اعتبارات وزارت بهداشت ، این کارها صورت گیرد.

به‌ گفته لنکرانی ، هم اکنون حق نوبت کاری پرستاران 40 تا 140 هزار ریال است و تلاش می ‌شود بر اساس پایه‌ حقوق پرستاران این میزان تا پایان سال افزایش یابد.

وزیر بهداشت در خصوص ارتقاء آموزشی کادر پرستاری به ویژه بهیاران ، گفت: در حال‌ انجام مذاکراتی هستیم تا به صورت پودمانی امکان تحصیل در مقاطع بالا را برای بهیاران فراهم کنیم و ازسال آینده کارهای اجرایی و عملیاتی آن انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه در زمینه ارتقاء آموزش پرستاران نیز اقداماتی در حال انجام است ، گفت: در حال برنامه ریزی هستیم تا پرستار بر اساس نیازهایی که بخشهای مختلف بیمارستانها دارند ، مدرک تحصیلی دریافت کنند.

وزیربهداشت گفت: به ‌عنوان مثال در بخشهای ICU و CCU ، احتیاج به ‌پرستار همان بخش را داریم که اگر پرستاری در این زمینه ادامه تحصیل دهد فوق لیسانس بخش مراقبت های ویژه را دریافت خواهد کرد.

لنکرانی در ادامه به افزایش 30 درصدی اعتبارات دانشگاههای علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: با مساعدت دولت و نمایندگان مجلس مشکل پرداخت حقوق پرسنل این دانشگاهها برای امسال حل شده است.

وزیر بهداشت در زمینه اضافه‌ کاری پرستاران نیز گفت: وزارت بهداشت به دلیل کمبود نیرو ناچار است از وجود پتانسیل پرستاران خارج از ساعات تعیین شده استفاده کند ، از این رو سعی دارد اعتباراتی را در این بخش در نظر بگیرداشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

احساس شادی علاوه بر دل انگیز بودنش سلامتی را نیز به همراه دارداشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
 

10 قدم تا شادي [ February 05, 2007 ]

۱) برجسته‌سازي موارد مثبت. به بخش‌هايي از زندگي‌تان فكر كنيد كه خوب پيش‌ مي‌روند، نه غصه خوردن براي جنبه‌هاي منفي.
2) موفقيت‌هاي قبلي را مرور كنيد. آنچه پيش از اين انجام داده‌ايد را به خودتان يادآور شويد تا براي تكميل كارهاي آينده، انگيزه لازم را به شما بدهد.

3) عبادت كنيد. نماز و عبادت موثرترين راه براي كاهش و تسكين اضطراب و افسردگي است.
4) به موزيك گوش دهيد. اين روش حداقل به‌طور موقت، يكي از رايج‌ترين و موثرترين راه‌هاي تقويت حالات خلقي است.
5) خودتان را درمان كنيد. گذشت و اغماض (كوچك يا بزرگ، سنگين يا سبك) هنگامي كه احساس بدي داريد به شما كمك مي‌كند تا خودتان را بالا بكشيد. اين كار موجب مي‌شود كه احساس خاص‌بودن كنيد.
6) كار داوطلبانه. خود را وقف كارهاي خير و داوطلبانه كنيد. با اين كار احساس بهتري خواهيد داشت.
7) ورزش كنيد. طي مطالعات مختلف در جهان، فعاليت جسمي به عنوان يكي از بهترين روش‌ها در تغيير حالت بد خلقي، ايجاد ارزش و كاهش فشار و استرس شناخته شده است.
8) خودتان را خوشحال نشان دهيد. خوشحال نشان دادن يا لبخند زدن موجب از بين رفتن مشكل نمي‌شود اما موجب بهبود حالت خلقي‌تان مي‌شود.
9) برآينده تاكيد كنيد. اگرچه نمي‌توانيد گذشته را دوباره بنويسيد، اما چيزهايي را از آن ياد مي‌گيريد. بار ديگر سعي كنيد بهتر و با تلاشي بيشتر به حل مشكلات بپردازيد.
10) حدي را براي افسوس خوردن قايل شويد. به خودتان بگوييد: امروز صبح براي خودم احساس تاسف دارم اما امروز بعدازظهر بايد به زندگي‌ام برسم و جايي براي افسوس خوردن وجود ندارد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

چگونه آلزایمر را از خود دور کنیم؟ [ January 31, 2007 ]

هموطن سلام _فعالیت مغزی و عملیات ریاضی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد .
محققان علوم پزشکی در دانشگاه پیتزبورگ اعلام کردند , کسانی که عادت به کارها و فعالیتهای مغزی دارند و به عنوان مثال از عملیات ریاضی در زندگی خود استفاده زیادی می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

به گفته محققان , برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مهلک آلزایمر بهتر است فعالیت های مغزی در دوران جوانی و میان سالی تشدید شوند تا مغز انسان بتواند با سستی ناشی از آلزایمر مقابله کند.
نتایج بررسی این محققان در شماره اخیر نشریه نیچر منتشر شده است.
در این حال مطالعات جدید نشان می دهد چربی خون بالا , خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد .
پزشکان و پژوهشگران مرکز تحقیقاتی شهر بن در تحقیقاتی درباره رابطه نوع تغذیه افراد و خطر بیماری آلزایمر به این نتیجه رسیدند که چربی خون بالا خطر ابتلا به الزایمر را افزایش می دهد.
فرانک یسن یکی از پزشکان این گروه گفت: در روند پیدایش آلزایمر , ابتدا حافظه به طور کوتاه مدت تخریب می شود و بیماران واقعا به سختی می توانند جزئیات اتفاقاتی را که چندی پیش روی داده است به خاطر بیاورند و حافظه بلند مدت نیز رفته رفته از بین می رود به علاوه بیمار تسلط به محیط اطرافش را هم از دست می دهد.
این محقق مهمترین هدف این تحقیقات را تشخیص به موقع بیماری می داند زیرا هر چه که سن بالاتر می رود خطر ابتلا به بیماری افزایش می یابد.
به گفته این محقق , افرادی که در خانواده شان سابقه بیماری آلزایمر دارند بیشتر در معرض خطرند البته عوامل مشخصی هم هستند که ضریب خطر را بالا می برند مانند فشار خون بالا , دیابت , چربی یا وزن بالا.
علت اصلی بیماری آلزایمر رسوب نوعی پروتئین در بافت مغز است از همین رو بررسی علت رسوب این پروتئین در مغز طرحی است که کارشناسان بیوشیمی و داروسازی کلنیک دانشگاه بن پیگیری می کنند.
دیتر لوتیوهان یکی از کارشناسان این مرکز نیز گفت : این پروتئین مانند نخ کاموا به هم می پیچد و به محض اینکه این پروتئین ساختمان پیچیده ای را پیدا می کند آن بخشی از مغز را که در آن واقع شده است بلوکه می کند یعنی متابولیسم سلولی در آن قسمت متوقف می شود در نتیجه سلولهای عصبی آن بخش از بین می روند.
موضوعی که محققان به طور تخصصی پیگیری می کنند اثر حضور کلسترول کنار این پروتئین است .
آنان معتقدند , داروهایی که کلسترول خون را پایین می آورد خطر آلزایمر را نیز کاهش می دهند.
تحقیقات درون سلولی یا آزمایش هایی که روی حیوانات آزمایشگاهی انجام گرفته است نشان می دهد اگر بتوان کلسترول خون را کاهش داد یعنی کلسترول کمتری به سلول های مغزی برسد این پیچش پروتئینی که علت اصلی بیماری آلزایمر است نیز متوقف می شود اما مشکلی که اینجا وجوددارد این است که مغز به کلسترول نیاز دارد.
نوسازی و ترمیم ساختمان سلولهای عصبی نیازمند حضور مقدار مشخصی کلسترول در خون است با همه این تفاصیل دانشمندان امیدوارند که پنج تا سال آینده به درمانی موثری برای درمان این بیماری دست یابند.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

 

تفريح و سرگرمي در درمان بيماران ... [ February 04, 2007 ]

ایرنا-يك تحقيق نشان مي‌دهد تفريح درماني به عنوان يك مداخله ن يك مداخله در توانبخشي بيماران رواني مي‌تواند در بهبود وتوانبخشي بيماران اسكيزوفرنيك مزمن موثر باشد.بر اساس اين تحقيق كه توسط دكتر "مسعود فلاحي خشكناب" انجام شده است ، تفريح درماني براي توانبخشي بيماران " اسكيزوفرنيك" و بهبود وضعيت رواني، رفتاري، ارتباطي و مهارت‌هاي مراقبت از خود آن‌ها موثر است.

به گزارش روز شنبه روابط عمومي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي ، با قراردادن‌تفريح درطرح درمان و توانبخشي بيماران اسكيزوفرنيك مي‌توان عملكرد بيماران در جنبه‌هاي مختلف رفتاري و رواني را بالا برد.
دراين نوع درمان، درمانگر با مشاركت دادن بيمار در انواع فعاليت‌هايي كه‌جنبه تفريحي و سرگرمي دارد، به دنبال دستيابي به اهدافي همچون ، افزايش مهارت‌هاي اجتماعي، ارتباطي و ارتقاي فعاليت‌هاي روزمره بيمار است.
انجام تحقيقات بيشتر، استفاده‌ازتفريح درماني منظم درتوانبخشي بيماران اسكيزوفرنيك، آشنانمودن متخصصين باتفريح درماني،برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي تفريح درماني جهت اعضا تيم درمان‌وتوانبخشي از جمله راه‌هاي گسترش اين روش درمان براي بهبود بيماران اعلام شده است.
مبتلايان به اسكيزوفرنيا دچار ناتواني‌هايي در ابعاد مختلف زندگي فردي ، اجتماعي، تحصيلي، شغلي مي‌شوند كه براي رفع آن‌ها نياز به توانبخشي ضروري مي باشد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

بهار در راه است آیا دلهایتان را خانه تکانی کرده اید؟اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

معاون پشتيباني دانشگاه علوم پزشكي:

صندوق مهر رضا به فارغ‌التحصيلان وزارت بهداشت تسهيلات مي‌دهد

خبرگزاري فارس: معاون پشتيباني دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: در پي امضا تفاهم نامه‌اي بين مديرعامل صندوق مهر امام رضا(ع) و وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به فارغ التحصيلان اين وزارت به منظور راه اندازي كسب و كار زير ده نفر،تسهيلاتي در اختيار واجدان شرايط قرار داده مي شود

مهران حريرچيان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان افزود: اعطاي تسهيلات اين صندوق به متقاضيان گروه پزشكي و پيراپزشكي و طرح‌هاي تيپ شامل مطب پزشكي عمومي، مركز مراقبت سالمندان، مطب‌هاي مامايي، مركز خدمات مشاوره‌اي، روان‌شناسي، مركز مشاوره و خدمات پرستاري و ارائه خدمات بهداشتي درماني در منزل، مراكز درمان و بازتواني اعتياد، فيزيوتراپي، شنوايي سنجي، بينايي سنجي، گفتار درماني و كه به تأييد وزارت بهداشت و درمان و يا معاونت درمان هر دانشگاهي رسيده باشد تسهيلاتي در اختيار آنان قرار مي‌دهد.
وي افزود: با توجه به خيل عظيم گروه فارغ التحصيلان رشته‌هاي مورد اشاره مقرر شد به فارغ التحصيلاني كه از سال 82 به بعد داراي مطب يا دفتر كار نباشند و پس دريافت وام دو شغله محسوب نشوند، در ضمن متخصص يا دندانپزشك نباشند، وام صندوق مهر امام رضا تعلق گيرد.
انتهاي پيام/باشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

در گفت و گو با فارس مطرح شد:

تعرفه حضور همراه بيمار در بيمارستان 10 تا 25 هزار تومان است

خبرگزاري فارس: بر اساس تعرفه هاي اعلام شده از سوي گروه 5 نفره تعرفه حضور يك نفر همراه در كنار بيمار با توجه به درجه بيمارستان بين 10 تا 25 هزار تومان است.

مرتضي سيادتان، رئيس انجمن صنفي بيمارستانهاي خصوصي تهران در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: هنگام پذيرش بيماران در بيمارستان از آنها پرسيده مي‌شود كه آيا همراه مي‌خواهند يا نه و در صورتي كه درخواست حضور همراه در كنارشان را داشته باشند هزينه 24 ساعت حضور همراه در بيمارستان را به آنها اعلام مي‌كنند. وي ادامه داد: معمولا به همراهان بيماران يك نيمكت و جايي براي استقرار مي‌دهند ضمن اينكه صبحانه، ناهار و شام نيز در اختيار آنها قرار مي‌گيرد، بر اين اساس هزينه 24 ساعت استقرار همراه بيمار در كنار او بر اساس تعرفه هاي مصوب علاوه بر تعرفه هاي هتلينگ بيمار، در بيمارستانهاي درجه يك 25 هزار تومان، درجه دو 15 هزار تومان و درجه سه 10 هزار تومان است. وي گفت:‌ البته ميزان دقيق اين تعرفه بر اساس نوع قراردادي كه بيمارستانها با بيمه‌هاي مكمل دارند ممكن است متفاوت باشد.

 اما دريافت اين مبلغ قانوني است و در هنگام پذيرش بيماردربيمارستان در مورد آن توافق مي‌شود.
انتهاي پيام/زاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

برنج ویژه دیابتی ها تولید شد

دانشمندان از تولید برنج ویژه بیماران دیابتی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان هندی در Narayanvasalam  مدعی شده اند که گونه جدیدی از برنج را تولید کرده اند که از ویژگی های خاص درمانی نیز برخوردار است. این ویژگی ها بیش از هر چیز برای بیماران دیابتی موثر است.

تولید این برنج پس از انجام تحقیقاتی 10 ساله صورت گرفته است. این درحالی است که هند دارای شمار قابل توجهی از بیماران دیابتی در جهان است. هم اکنون بیش از 10 درصد جمعیت هند از دیابت رنج می برند.

بر اساس گزارش زی نیوز، محققان هندی اعلام کردند که برای تولید این برنج درمانی 12 گونه گیاهی را در شکل مایع ترکیب کرده اند.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
تاريخ: 1385/11/18   زمان: 13:30
بازديد نماينده سازمان جهاني بهداشت از سازمان انتقال خون

خبرگزاري موج - نماينده سازمان جهاني بهداشت در ايران ، از سازمان انتقال خون بازديد كرد.

به گزارش موج به نقل از روابط عمومي سازمان انتقال خون، مبشر شيخ، نماينده سازمان جهاني بهداشت در ايران ضمن بازديد از سازمان انتقال خون ايران تحولات اخير و تواناييهاي اين سازمان را تحسين كرده، ابراز اميدواري كرد كه انتقال تجارب ايران به كشورهاي ديگر بخصوص كشورهاي منطقه كه مشكل خون دارند، بتواند به آنان كمك زيادي كند.
وي در اين بازديد، با فعاليتهاي اين سازمان در زمينه تهيه خون و فرآورده‌هاي خوني سالم، پيشرفتها، تواناييها و تحولات اخير آن در زمينه استانداردهاي ايمني خون و فرآورده‌ها آشنا شد.
نماينده سازمان جهاني بهداشت در ايران طي بازديد از آزمايشگاه‌هاي تخصصي اين سازمان، ضمن تحسين سطح علمي سازمان انتقال خون كشور ، برقراري همكاري سازمان انتقال خون ايران در زمينه ارائه خدمات به كشورهاي ديگر منطقه از جمله عراق و افغانستان با نظارت سازمان جهاني بهداشت براي كمك به بازسازي فني و علمي انتقال خون كشورهاي ياد شده را پيشنهاد ارائه داد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
با توجه به اهمیت مدیریت دفتر پرستاری ، وزارت بهداشت باید موضع خود را در خصوص نزول جایگاه این دفتر اعلام کند.

محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با توجه به اینکه دفتر پرستاری حداقل 40 سال قدمت دارد و در سالهای گذشته نیز اداره ای با عنوان اداره کل پرستاری وجود داشته و طی این سالها نیز همه بخش ها ، توسعه و رشد یافته اند اما متاسفانه دفتر پرستاری نزول داشته است.

دبیرکل خانه پرستار اظهار داشت: با توجه به تعداد پرستاران به عنوان بزرگ ترین گروه ، اهمیت و حساسیت این حرفه به لحاظ اثر گذاری بر سلامت مردم نزول دفتر پرستاری منطقی نیست چون بحث نظارتی از این دفتر گرفته می شود و در نهایت محدودیت آن باعث تحمیل زیان به جامعه خواهد شد.

وی تصریح کرد: هم اکنون جامعه پرستاری به شدت تنزل جایگاه پرستاری را مورد پیگیری قرار می دهد و وزارت بهداشت باید با موضع صریح و روشن چارت مربوط به جایگاه پرستاری را با استناد ، به رسانه ها ارائه کند تا باعث شفاف سازی افکار عمومی شود.

شریفی مقدم گفت: تنزل جایگاه دفتر پرستاری برای جامعه پرستاری بسیار نگران کننده است چون اتفاقی که 10 سال قبل با مقاومت جامعه پرستاری از وقوع آن جلوگیری شد امروز به وقوع پیوسته است بنابراین در صورتی که این اتفاق عملی شده باشد، باید منتظر برخورد و عکس العمل جامعه پرستاری کشور بود. اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
بسمه تعالی

 

با سلام و عرض احترام

اساساً به دنبال شکل گیری هر دولتی ،سلسله مراتب اداری نیز در عرصه های مختلف شکل خواهند گرفت تا در سطوح مختلف پاسخ گوی نیازهای جامعه باشند و احتیاجات و مطالبات افراد جامعه را از پایین‏ترین سطح توسط رده های مختلف مدیریتی به گوش مسئولین رسانده و سپس اقدامات لازم اعمال شود آنچه باعث شد ما دانشجویان پرستاری اقدام به نوشتن این نامه بنماییم نا امیدی از سلسله مراتب اداری سیستم وزارت بهداشت و درمان و عدم دریافت پاسخی مشخص و لاجرم رسیدن به راس این هرم اجرایی می باشد مضاف بر این شعار دولت جدید با عنوان عدالت محوری و شایسته سالاری نیز نیروی محرکه ی بسیار قدرتمندی برای نگارش این نامه بود.

 

ریاست محترم جمهوری

اصولاً غرض از ایجاد هر معاونت و وزارتی تشکیل یک نهاد یا مرجع هماهنگ و سوق دادن یک قشر به سمت پیشرفت و ترقی است و ترقی منوط بر اصل شایسته سالاری. ولی چنانچه قوانین و مصوبات پیشرفت را خفه کنند چه باید کرد .اگر قوانین تنها به نفع عده ی خاصی باشند و به ماشین سلطه و استثمار مبدل شوند اقدام صحیح کدام است ؟ متاسفانه امروز شاهد هستیم که دستهای پنهانی که نخ تصمیم گیریهای امروز وزارت بهداشت  را می جنبانند با حذف دفتر پرستاری از کادر تشکیلاتی وزارت بهداشت و سپردن پرستاری به دانشگاه ها و مدیریت درمان ، سکانس دیگری از نمایش مخرب و افکار مغرضانه شان به پرستاری را رو کرده اند و چنان در حال کارگردانی این نمایش شوم هستند که پایان آن چیزی جز تجلی نیات مخرب و تنزل گرایانه برای پرستاری نمی باشد.

جناب آقای احمدی نژاد

با تکیه بر اصل شایسته سالاری که همواره از آن بعنوان یکی از محورهای اساسی فعالیتهای خود یاد می کنید ما دانشجویان پرستاری بر این باوریم که هر نیرویی بایستی در جای خویش به کار گرفته شود و تصمیم گیری بایستی به افراد آگاه سپرده شود چگونه  می شود که برای انجام کوچکترین و خفیف‏ترین مسائل بایستی به متخصصین امر مراجعه کرد اما در مسائلی این چنین خطیر و مهم که ضامن سلامت جامعه می باشند افرادی غیر متخصص فرصت تصمیم گیری را خواهند داشت حذف دفتر پرستاری از کادر تشکیلاتی وزارت بهداشت در واقع قطع ریشه ی  پرستاری و سلب قدرت   تصمیم گیری   و مدیریتی این قشر می باشد کاری که فرصت استثمار پرستاران را به دست مدیران بیمارستانها و دانشگاهها بیشتر می سازد چرا که پرستاری با دارا بودن 60درصد از کادر درمانی بزرگترین گروه برای جبران بودجه و زیاده خواهی مدیران بوده و می شود وجود دفتر پرستاری بعنوان نهاد مدیریتی و پایه ی تصمیم‏گیری بدون توجه به هزاران هزار حقوق محقق نشده ی صنفی ، رفاهی ، اجتماعی پرستاری و بعنوان یگانه نقطه ی اتکای این قشر حق مسلم و بلا منازع جامعه ی پرستاری می‏باشد و تغییراتی این چنین سریع و مستبدانه مغرضانه و بدون استراتژی مشخص یکی از مهم ترین وزارتهای کشور و دولت فعلی امری بعید و دور از انتظار است لذا با توجه با جایگاه متزلزل فعلی پرستاری و نابرابری هایی که این جامعه با آن مواجه است ، حذف دفتر پرستا ری بیش از بیش به این نابرابری‏ها دامن خواهد زد . تبعات زیانبار بسیاری به همراه خواهد داشت که تکرار زنجیره ی عدم رضایتمندی پرستاران و متعاقب با آن عدم رضایتمندی بیماران و به مخاطره افتادن  سلامت جامعه  از مخرب ترین این آثار خواهند بود چرا آنجه که بر هیچ کس پوشیده نیست این است که هدف اصلی سیستم بهداشت و درمان هر کشور ارائه بهترین خدمات به بیماران و تامین سلامت جامعه می باشد که اقداماتی از این دست نه تنها این هدف مهم را محقق نخواهند کرد بلکه پرستاری را به دوران مبدا خود زمانیکه که هیچ تعریف خاصی از این حرفه و وظایف پرستاران نبود برخواهد گردانید. محروم کردن قشر پرستار از این حق طبیعی در شرایطی که جامعه ی پرستاری می رفت به جایگاه ثابتی دست پیدا کند ابتدا به ساکن نیاز به توضیح از جانب دست اندرکاران امر ( بعلت بر هم زدن آرامش جامعه ی پرستاری) و در نهایت لغو سریع قانون تصویب شده  می باشد چرا که وزارت بهداشت و درمان بعنوان یک مرجع حمایت کننده بایستی مدافع حقوق تمامی گروهای پزشکی و پیرا پزشکی باشد و به مثابه ی چتری باشد که سایه ی خود را بر تمامی اصناف پزشکی و پیراپزشکی بگستراند که در صورت عدم تحقق این مهم ، موجودیت این وزارت به انضمام تمامی مصوبات و آیین نامه های آن به زیر سوال خواهد رفت .

 ما دانشجویان پرستاری تحت هر شرایطی در مقابل هر گونه  قانون ها ی  بی پایه و اساسی که موجودیت جامعه ی پرستاری و فعالیتها ی صنفی را نابود کند و به تزلزل جایگاه پرستاری در مراکز درمانی بیانجامد مقاومت می نماییم چرا که هر گونه قانون نابجایی که امروز برای پرستاری وضع شود اولین گروهی که از تبعات آن دچار زیان و خسران خواهد شود خود ما  پرستاران و سپس مردم عزیز خواهند بود . لذا امیدواریم که به پشتوانه ی ریاست جمهوری عدالت‏گرا مانع از حق کشی ها و ظلم به حرفه ی پرستاری شویم که در غیر اینصورت با توجه به احترامی که برای  ریاست محترم جمهوری و مسئولین محترم وزارت بهداشت و درمان قائل هستیم بر خود لازم می دانیم که در اسرع وقت فریاد اعتراض و نارضایتی خود را در قالب تحصن و تجمعات دانشجویی به گوش مسئولین و کسانی که برای مشکلات پرستاری فاقد گوش شنوا هستند برسانیم .

                                                               والسلام

 

رونوشت:

1.دفتر رياست جمهوري

2.وزارت بهداشت

3.سازمان نظام پرستاري كشور

 

در ضمن اين نامه در قالب تومار امضاء شده توسط دانشجويان پرستاري 5 دانشكده پرستاري تهران به دفتر رياست جمهوري ارسال شده .اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

زیبا ترین صبحی را که تجربه کرده ای مدیون صبرت در برابر سیاهترین شبی هستی که هیچ دلیلی برای تمام شدنش نمی دیدیاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

دومين بانك سلول‌هاي بنيادي دندان‌هاي شيري جهان در اصفهان تاسيس شد

سرويس: اصفهان
1385/11/15
02-04-2007
14:13:16
8511-00525: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - اصفهان
سرويس: اصفهان

دومين بانك سلول‌هاي بنيادي دندان‌هاي شيري پس از آمريكا با همكاري پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي در مركز تحقيقات ترابي نژاد دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان تاسيس شد.

دكتر موسوي، رييس مركز تحقيقات دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با اعلام اين خبر به خبرنگار فن‌آوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: اولين بانك سلولهاي بنيادي دندان هاي شيري چهار ماه پيش در امريكا راه اندازي كه دومين بانك نيز در مركز تحقيقات ترابي نژاد اصفهان تاسيس شد.

وي افزود: در اين بانك سلول‌هاي بنيادي را از مغز دندان‌هاي شيري در حال افتادن در سنين 8 تا 12 سال استخراج كرده و آن را تا زماني كه فرد دارنده اين سلولها نياز داشته باشد در بانك سلولهاي بنيادي در محيطي خاص نگهداري مي‌كنيم.

دكتر موسوي با بيان اينكه طي 15 سال آينده 90 درصد بيماريهاي مختلف از طريق سلولهاي بنيادي قابل درمان خواهد بود اظهار داشت: با استفاده از سلولهاي بنيادي دندان‌هاي شيري مي‌توان انواع و اقسام بافت‌ها و اندام‌هاي بدن را در صورت نياز ترميم كرد.

رييس مركز تحقيقات دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با بيان اينكه سلولهاي دندان‌هاي شيري به سلولهاي جنيني نزديك تر است گفت: همه افراد جامعه مي‌توانند با مراجعه به مركز تحقيقات ترابي نژاد اصفهان در بانك سلولهاي بنيادي ثبت نام كنند كه در آغاز مبلغي معادل 100 هزار تومان از هر فرد دريافت و سپس ماهيانه 50 هزار تومان به منظور نگهداري اين سلولها دريافت مي‌شود.

وي تاسيس ديگر شعبات بانك سلولهاي بنيادي در كشور را مشكل دانست و تصريح كرد: به علت آنكه بايستي سلولها در شرايط خاص وتحت كنترل تكنسين‌هاي متخصص نگهداري شود توسعه چنين مراكزي مشكل است اما همه افراد جامعه مي‌توانند پس از آنكه دندان شيري را درآوردند در سرم فيزيولوژي قرار داده و حداكثر تا 24 ساعت به مركز اصفهان بفرستند تا بتوانيم سلولهاي زنده را استخراج كنيم.

وي هزينه تجهيز و راه اندازي بانك سلولهاي بنيادي دندان‌هاي شيري را 100 ميليون تومان برآورد كرد و گفت: اين مركز با همكاري پژوهشكده رويان راه اندازي شده است.

انتهاي پيام

کد خبر: 8511-00525


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

مدير عامل سازمان انتقال خون استان اصفهان:

95 درصد از اهدا كنندگان خون را مردان تشكيل مي‌دهند

خبر گزاري فارس: مدير عامل سازمان انتقال خون استان اصفهان گفت: 95 درصد از اهدا كنندگان خون اين استان آ قايان و 5 درصد از اين افراد بانوان هستند.

 

حسين حريري در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان افزود: در 9 ماهه اول سال جاري 78 هزار و 496 نفر براي اهداي خون به اين سازمان مراجعه كردند كه تنها 66 هزار و 86 نفر موفق به اهداي خون شدند كه در نتيجه بيش از 165هزار واحد انواع فراورده‌هاي خوني توليد و در اختيار مراكز درماني قرار گرفته است.
وي افزود: خون‌هاي منفي اهدا شده در 9 ماهه اول سال 05/10 درصد از كل خون‌ها را در برداشته است.
حريري گفت: بيشترين اهداي خون در گروه مثبت با 33 درصد و منفي با 27 درصد بوده است و اهداكنندگان در اين سازمان در سه دسته اهدا كنندگان مستمر و اهدا كنندگان با سابقه و افرادي كه براي اولين بار مراجعه كرده اند تقسيم مي‌شوند كه هر كدام از آنها به ترتيب 40 درصد، 14 درصد و 46 درصد از خون هاي اهدا شده را به خود اختصاص داده‌اند.
وي در ادامه گفت: اين سازمان با اشاره به اين مطلب كه در ماه‌هاي زمستاني سال تعداد اهدا كنندگان خون كمتر از ديگر ماه‌ها است گفت: اميدواريم مردم مؤمن و مهربان اصفهان با اهداي خون خود در اين ماه‌ها از بروز كمبود‌هاي احتمالي جلوگيري كنند.
انتهاي پيام/باشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

انجمن تالاسمي ايران در نامه اي به رييس جمهور:‌
سهميه بندي دارو، درمان بيماران تالاسمي را با خلل جدي مواجه كرده است

انجمن تالاسمي ايران در نامه اي به رييس جمهوراعلام كرد: به دليل كمبود منابع مالي براي داروهاي يارانه‌اي در سال گذشته داروي اصلي بيماران تالاسمي - دفروكسامين - همواره كمتر از ميزان مورد نياز در اختيار بيماران.....ادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

معاون وزيرعلوم:30هزاردانشجوي كارشناسي ارشد و3هزار دكتري در دانشگاهها پذيرش مي‌شوند
دانشگاهها مجاز به كاهش ظرفيت نيستند

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از افزايش ظرفيت پذيرش دوره‌هاي مختلف دانشگاهها در سال آينده خبر دادادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

وزير بهداشت:
75 درصد اعضاي هئيت علمي دانشگاهها فعاليت پژوهشي ندارند

خبرگزاري فارس: وزير بهداشت گفت: فقط از 25 درصد ظرفيت علمي اعضاي هئيت علمي دانشگاههاي علوم پزشكي استفاده مي‌شود و 75 درصد اين ظرفيت بالقوه، در امور پژوهشي فعال نيستادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

بررسی مشکلات پرستاران توسط سازمان بازرسی کل کشور

با استقرار یک تیم بازررسی ویژه در در مركز توسعه شبكه و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي مشکلات پرستاران بررسی میشود. برای طرح مشکلات و انتقادات به اطلاعیه زیر توجه فرمائید:
 

با سمه تعالي

قوه قضائيه

سازمان بازرسي كل كشور

هيات بازرسي مستقر در مركز توسعه شبكه و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي آماده دريافت پيشنهادات و انتقادات درخصوص وضعيت جامعه پرستاران محترم كشور مي باشد.

تلفن مستقيم : 66707622

فاكس :66719252( مربوط به بررسي مشكلات جامعه پرستاري جناب آقاي دكتر غفاريان )

9-66700071

داخلي 3604

ساختمان معاونت سلامت – تقاطع حافظ و جمهوري – طبقه ششم – اطاق 611اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران سرويس: بهداشت و درمان - عمومي معاون پشتيباني سازمان نظام پرستاري نسبت به تعويق افتادن تشكيل و آغاز به كار شوراي عالي جديد اين سازمان اعتراض كرد و گفت: سهل انگاري ستاد اجرايي مركزي انتخابات در اين خصوص غير قابل توجيه است. محمد شريفي مقدم در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) با بيان اين مطلب اظهار كرد: بنابر قانون نظام پرستاري اعتبار شوراي عالي قبلي تا هفتم دي ماه به پايان رسيده و حداكثر تا يك ماه بعد از اين تاريخ مي‌بايست شوراي عالي جديد سازمان تشكيل شود، اما با اين وجود هنوز معارفه شوراي عالي جديد صورت نگرفته، اعتبار نامه‌ها ارائه نشده و در حال حاضر از نظر قانوني نظام پرستاري شوراي عالي ندارد. وي اين معضل را ناشي ازسهل انگاري ستاد اجرايي مركزي دومين دوره انتخابات نظام پرستاري دانست و با انتقاد جدي از اين امر افزود: سازمان نظام پرستاري دلايل اين به تعويق افتادن را پيگيري مي‌كند اما تا كنون علت موجهي در اين خصوص يافت نشده است. معاون پشتيباني نظام پرستاري تغيير 40 درصدي تركيب شوراي عالي را از دلايل احتمالي اين معضل خواند و بيان كرد: احتمال مي‌رود كه نارضايتي از تركيب جديد شوراي عالي سازمان يكي از عوامل عدم آغاز به كار اين شورا تا كنون است. وي همچنين نسبت به سهل انگاري هيات نظارت مركزي در اعمال نظارت جدي تر بر عملكرد ستاد اجرايي مركزي انتخابات انتقاد نمود و خاطر نشان كرد: جلسه اعلام آغاز به كار شوراي عالي جديد نظام پرستاري به گفته مسوولان ستاد اجرايي به دليل عدم حضور وزير بهداشت و درمان به تعويق افتاده است. اين در حاليست كه مشروعيت پيدا كردن شوراي عالي نظام پرستاري تنها در گرو صدور اعتبار نامه‌هاست و دلايل اعلام شده در خصوص به تعويق افتادن تشكيل شوراي عالي جديد غير قابل توجيه استاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری در گفتگو با مهر:
سازمان مدیریت و برنامه ریزی 75 درصد سختی کار پرستاران را نمی پذیرد
بر اساس موارد سختی کار پرستاران که کارشناسان در وزارت بهداشت تدوین کرده اند ، درصد سختی کار پرستاران از 50 تا 135 درصد است اما متاسفانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، درصد سختی کار این شاغلان را فقط حداکثر بین 60 تا 65 درصد قبول کرده است.

محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: عوامل سختی محیط کار در مورد مشاغل مختلف تا حدی متفاوت است بنابراین بر اساس نوع و رشته حرفه های مختلف از مجموع موارد در نظر گرفته شده ، موارد متفاوتی به عنوان عوامل سختی کار مشخص می شود.

معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری با اشاره به جابجا کردن قطعات سنگین به عنوان یکی از عوامل سختی کار ، گفت: پرستاران به ویژه پرستاران شاغل در بخش های ویژه نظیر بخش آی. سی. یو و سی. سی. یو ممکن است به علت تغییر وضعیت بیمار نظیر ایست قلبی برای استفاده از امکانات پزشکی ، مجبور به جابجایی بیمار و موقعیت مکانی او شوند که در این صورت به تدریج دچار مشکلات عضلانی خواهند شد.

شریفی مقدم گفت: فعالیت در شرایط روحی نامساعد به عنوان عوامل سختی کار از دیگر عواملی است که پرستاران با آن مواجه هستند چون فعالیت در مرکز درمانی و بیمارستانها با آه و ناله ناشی از درد بیماران مواجه هستند که در روحیه پرستاران اثر نامطلوب می گذارد.

وی افزود: ارتباط مستمر با بیماران معلول جسمی و ذهنی و بیمار روحی و روانی از دیگر مواردی که به عنوان عوامل سختی کار، پرستاران در بیمارستانها با آن مواجه هستند. همچنین فعالیت در محیط های نامطبوع ناشی از بوی تعفن زخم ها به ویژه در اتاق های عمل که فضا بسته است ، از دیگر موارد سختی کار پرستاران است که باید در نظر گرفته شود.

معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری ادامه داد: تنهایی غیر معمول ناشی از حرفه نظیر پرستاران شاغل در بخش های سی سی یو به ویژه در شیفت شب از دیگر مواردی است که باید جزء سختی کار پرستاران در نظر گرفته شود.

وی افزود: احتمال انفجار گاز در محیط هایی که بیمار نیاز به استفاده از اکسیژن، از دیگر موارد سختی کار برای پرستاران است ، همچنین خطر برق هنگام استفاده از دستگاه های پزشکی نظیر دستگاه الکترو شوک و دستگاه نوار قلب پرستاران را تهدید می کند بنابراین یکی از موارد سختی کار پرستاران درنظر گرفته شده است.

شریفی مقدم گفت: محیط عفونت زا و آلوده از دیگر عوامل سختی کار است که برای حرفه پرستاری وجود دارد چون پرستاران با محیط های آلوده بیمارستان که بیماران مختلف ، مواد شیمیایی و سمی نظیر مواد ضد عفونی کننده اتاق ها به ویژه اتاق عمل ارتباط زیادی دارند و قرار داشتن در معرض این مواد سرطان زا است.

وی با بیان اینکه کار با مواد رادیو اکتیو از دیگر موارد سختی کار است که پرستاران نیز در معرض اشعه های رادیو اکتیو قرار دارند ، گفت: کار در محیط های غیر متعارف نظیر کمبود نور ، وجود ذرات متعلق در هوا نظیر گرد و غبار ناشی از تعویض ملحفه های تخت های بیمارستان از دیگر عوامل سختی کار برای پرستاران است.

معاون سازمان نظام پرستاری گفت: متاسفانه مواردی که به عنوان سختی کار پرستاران از بین عوامل اعلام شده برای سختی کار انتخاب شده را ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی در برخی موارد را به عنوان معیارهای سختی کار پرستاران قبول ندارد. اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
نصف جهان ميزبان رئيس جمهور مي‌شود

 دبير ستاد نكوداشت ايام الله دهه فجر از برگزاري جشن دستيابي به فناوري هسته‌اي با حضور رئيس جمهور در اصفهان خبر داد. جعفر عسگري در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بيان اينكه ستاد نكوداشت سالروز پيروزي انقلاب اسلامي ايران فعاليت‌هاي خود را بر اساس چهار ارزش اساسي بنيانگذاري كرده است افزود: تبيين تاثير نهضت كربلا در پيروزي انقلاب، تبيين دستاوردهاي پس از انقلاب، تأكيد بر هويت و عزت ايران در جهان و هدايت و حمايت جوانان در عرصه انقلاب اسلامي از محورهاي برگزاري مراسم بزرگداشت دهه فجر امسال خواهد بود. وي با اعلام اين‌كه ستاد نكوداشت ايام الله دهه فجر از دو ماه گذشته و در حضور مسئولان عالي‌رتبه استاني فعاليت خود را آغاز كرد ادامه داد: تجليل از خانواده شهداي انقلاب، برگزاري همايش تجليل از پيشكسوتان، برگزاري مراسم بزرگداشت سالروز پيروزي انقلاب اسلامي در كانون‌هاي فرهنگي و برپايي نمايشگاه دستاوردهاي انقلاب اسلامي از برنامه‌هاي پيش بيني شده در دهه مبارك فجر خواهد بود. عسگري از تدوين و گردآوري اسناد، مدارك، عكس‌ها و فيلم‌هاي دوران پيروزي انقلاب اسلامي ايران خبر داد و گفت: در صدد هستيم با پيگيري از افرادي كه در كوران مبارزات انقلابي و پيروزي آن قرار داشته‌اند كمك گرفته و دانشنامه و روزشمار تاريخي انقلاب اسلامي ايران را نيز تدوين كنيم. وي احياي اماكني كه در پيروزي انقلاب اسلامي ايران تأثير مثبت گذارده‌اند را از سياست‌ها و برنامه‌هاي ستاد نكوداشت ايام‌الله دهه فجر عنوان كرد و ادامه داد: با حمايت شوراي عالي تبليغات اسلامي، نشاط و شادي در جامعه را بر اساس جشن‌هاي پيروزي انقلاب اسلامي ايران ترويج خواهيم كرد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

رييس كميسيون قوانين و امور حقوقي سازمان نظام پرستاري ايران گفت: در حال حاضر بيش از ‪ ۴۰‬هزار پرستار بيكار در كشور وجود دارد.

" علي حسن‌پور" روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: جمعيت پرستاران بيكار با وجود فارغ‌التحصيلي دانشجويان اين رشته روبه‌افزايش است.

به‌گفته‌وي،با به‌كارگيري و استفاده از پرستاران در خانه‌هاي بهداشت مي‌توان زمينه اشتغال ‪ ۴۰‬تا ‪ ۵۰‬هزار نفر از اين پرستاران را در شرايط موجود فراهم كرد.

وي گفت: متاسفانه به‌كارگيري برخي‌از بهورزان كم‌سواد و كم‌تجربه در خانه‌هاي بهداشت كشور مي‌تواند آسيب جدي به سلامت مردم در روستاها وارد كند وبا توجه به تجربيات و تحصيلات پرستاران ، بايد از اين قشر در خانه‌هاي بهداشت براي ارتقا سطح سلامت روستائيان بهره گرفت.

حسن‌پور اظهار داشت:هنوز در"طرح پزشك خانواده"در كشور از خدمات پرستاران استفاده نمي‌شود،درحالي هر تيم پزشكي بايد يك پرستار به همراه داشته باشد.

به گفته وي، سازمان نظام پرستاري كشور نسبت به عدم به كارگيري پرستار در طرح پزشك خانواده از سوي وزارت بهداشت و درمان، اعتراض دارد و خواهان به كارگيري به كارگيري پرستاران در طرح پزشك خانواده است.

رييس كميسيون قوانين و امور حقوقي سازمان نظام پرستاري كشور گفت:در حال حاضر طرح ارتقاء شغلي پرستاران در مورد بيش از ‪ ۳۵‬درصد از پرستاران شاغل در كشور اجرا نمي‌شود و تنها ‪ ۳۵‬درصد از ارتقا شغلي برخوردار شده‌اند.

حسن‌پور اظهار داشت: عدم پرداخت ارتقا شغلي به ‪ ۳۵‬درصد از پرستاران موجب بي انگيزگي و از دست رفتن حس رقابت در بين اين تعداد از پرستاران كشور شده است و علي رغم موافقت رياست جمهوري با ارتقاشغلي ‪ ۱۰۰‬درصد پرستاران، هنوز وزارت بهداشت و درمان در اين زمينه اقدامي نكرده است.

وي ، ميزان متوسط حقوق دريافتي يك پرستار در كشور را دو ميليون و ‪۵۰۰‬ هزار ريال ذكر كرد و گفت: دريافت اين حقوق براي يك پرستار با ‪ ۱۷۵‬ساعت كار طاقت فرسا همراه است.

به گفته وي،بالابودن سطح ساعات كار پرستاران در كشور باعث بروز آسيبهاي رواني بر اين قشر زحمت كش جامعه مي‌شود، به گونه‌اي كه تحقيق جامع و گسترده انجام شده نشان مي‌دهد، هم‌اكنون بيشتر پرستاران با ‪ ۱۰‬سال سابقه كار دچار آسيبهاي رواني مي‌شوند.

حسن‌پور، عدم اشتغال پرستاران شركتي در سطح كشور را يكي ديگر از مشكلات اين قشر دانست و گفت: علي‌رغم تاكيد دولت مبني بر جذب نيروهاي شركتي در كشور، هنوز اين مصوبه در خصوص پرستاران شركتي صورت نگرفته و برخي از پرستاران شركتي در آستانه بيكاري قرار دارند.

به گفته وي، هم‌اكنون بيش از ‪ ۱۴۰‬هزار پرستار در ايران در لباس سفيد پرستار مشغول انجام وظيفه به جامعه هستند.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
سهيلا اميدنيا، كارشناس بهداشت روان دفتر سلامت روان اجتماعي وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس‌ ‌افزود:‌ استرس‌هاي شغلي حيطه وسيعي دارند و عوارض كوتاه مدت و بلند مدت آن به بيماري‌هاي رواني و جسمي منجر مي‌شود اما در كشور ما به جز چند پايان‌نامه و بررسي محدود فردي از سوي افراد كارشناس هيچ تحقيق ملي و ارزيابي كلاني در اين مورد انجام نشده است.
وي اضافه كرد: كشورهاي آمريكا و انگلستان معمولاً پيشگام بررسي اين نوع فاكتورهاي سلامت هستند و آمارهاي كشور آمريكا نشان مي‌دهد حدود 30 درصد شاغلان اين كشور در معرض استرس‌ها و تنش‌هاي شغلي قرار دارند و به همين علت كارگران اين كشور حدود 40 درصد ساعات كاري را به علت تنش‌هاي شغلي از محل كار غيبت مي‌كنند.
وي گفت: ‌بررسي‌هاي انجام شده درباره تنش‌هاي شغلي در آمريكا نشان مي‌دهد سالانه حدود 30 ميليون دلار به علت تنش‌هاي شغلي به اين كشور خسارت وارد مي‌شود و البته همين تحقيقات نشان داده است كه ميزان تنش‌هاي شغلي در بين زنان به مراتب بيش از مردان است.
اميدنيا افزود:‌ تنش شغلي به علت مسئوليت زياد يا كم شغلي، نداشتن اختيار لازم در محيط كار، ابهام در تعريف نقش فرد در محيط كار،‌ وضعيت نامطلوب فيزيك محيط كار، كارهاي تكراري و بي معنا در محيط شغلي،‌ نداشتن انگيزه در كار،‌ تعارض شغلي با همكاران و مسئولان در محيط كار و متناسب نبودن شخصيت فرد با نوع شغل به وجود مي‌آيد.
وي گفت:‌ تنش‌هاي شغلي ممكن است ‌كم يا زياد باشد و به صورت استرس‌هاي روزمره و مداوم، استرس‌هاي مداوم و تجمعي و استرس‌هاي بحراني و ناگهاني به فرد تحميل شود و استرس پس از آسيب مانند يك حادثه زلزله يا از دست دادن يك دوست حادترين نوع استرس است.
كارشناس بهداشت روان وزارت بهداشت اضافه كرد: متأسفانه در اغلب محيط‌هاي شغلي، ارزيابي و كنترل مناسبي بر روي عوامل تنش‌زاي محيط كاري وجود ندارد و حتي به اندازه توجهي كه به مسائل مالي پرسنل مي‌شود براي ابعاد رواني و استرس‌هاي شغلي آن‌ها برنامه‌ريزي نمي‌شود.
وي گفت: بسياري از عوامل تنش‌زاي محيط كاري مانند، ابهام در وظايف شغلي فرد، يا حجم كاري كم يا زياد، سر و صدا، نور نامناسب و فيزيك نامناسب محيط كار و اختيار نداشتن فرد در محيط كار را مي‌توان با مديريت مناسب در محيط كار از بين برد.
وي افزود: در صورتي كه به عوامل تنش آفرين در محيط كاري توجه نشود، تكرار و مداومت اين تنش‌ها منجر به اضطراب، افسردگي و بيماري‌ها روحي رواني و حتي جسمي و روان‌تني در بين پرسنل مي‌شود و علاوه بر خسارات جبران ناپذيري كه به فرد تحميل مي‌شود، محيط كاري و كل جامعه را با خسارات‌ زيادي مواجه مي‌كند.
اميدنيا گفت: ‌براي كنترل اين عوامل علاوه بر پيش‌گيري از بروز تنش‌هاي شغلي و افزايش انگيزه در بين پرسنل بايد با غربالگري و شناسايي افراد در معرض خطر و آموزش مديريت استرس به آن‌ها از افزايش ميزان تنش‌هاي شغلي در محيط كاري كم كرد و پس از آن افرادي را كه دچار اين عوارض شده‌اند را به مشاور روان‌شناس معرفي كرد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

 

نقش ویروس ایدز در ابتلای به جنون [ January 31, 2007 ]

ایسکانیوز: نتایج مطالعات نشان می دهد ویروس ایدز در آفریقا سبب جنون شده است و می توان گفت یکی از علل جنون در جهان ویروس ایدز است.
به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی پژوهشی ایسکانیوز و به نقل از خبرگزاری رویترز، ویروس ایدز حدود 31 درصد موجب جنون در اوگاندا شده است.

آمار نشان می دهد در صحرای افریقا بیش از 8 میلیون نفر در اثر ویروس HIV مبتلا به جنون شده اند. علاوه بر این محققان افزودند: در آفریقا 27 میلیون نفر مبتلا به ایدز می باشند که حدود 30درصد آنها مبتلا به جنون شده اند.
پزشکان بر این باورند، ویروس ایدز سبب نابودی سلول های مغز و در نتیجه منجر به جنون خواهد شد. البته داروهای ایدز تا حدود زیادی از ابتلا به جنون جلوگیری می کند، اما فقط 20 درصد افراد مبتلا به ایدز دارو مصرف می کنند. /725

 اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

طبيعت درمانى [ October 21, 2005 ]

روش طبيعت درمانى نيروهاى شفابخش طبيعت را به عنوان مهم‏ترين عامل درمان بيمارى‏ها باور دارد. اين مكتب درمانى مى‏گويد درمان بيمارى (هر گونه بيمارى كه باشد) مستقيماً وابسته به عمل نيروى شفابخشى طبيعت موجود در بدن انسان است.

تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟

بيمارى تنها يك پديده ناشناخته نامطلوب نيست كه پزشك از ابتداى پيدايش علايم ظاهرى آن بكوشد با استفاده از عوامل خارجى (داروها) آن را سركوب كند، بلكه بازتاب و نمايش كوشش بدن انسان براى بازسازى تعادل و توازن انرژى‏هاى درونى است كه آشفته و كم و زياد شده‏اند. بنابراين درمان بيمارى و بازيابى تندرستى، بى‏ترديد كار طبيعت است كه نيروهاى آن به تنهايى، يا با يارى داروهاى پزشكى و اصلاح روش زندگى، سرانجام تعادل انرژيايى بدن را بازسازى مى‏كنند.

اساس اين روش كشف و رفع ريشه مولد بيمارى است خواه چنان زمينه‏اى شيميايى باشد (كجروى در خوردن، نوشيدن، تنفس، دفع و غيره)، خواه مكانيكى باشد (حالات زيان‏آور رفتارى و سوءاستفاده از بدن به ويژه بدشكلى ستون فقرات، انقباض عضلات، مفاصل سخت يا خراب شده و غيره)، يا روانى - ذهنى باشد (نگرانى، افسردگى، وسواس، اسكيزوفرنيا و غيره) .آنچه او مى‏كوشد انجام دهد اصلاح كليّت وجود شخص بيمار و شيوه زندگى اوست نه سركوب كردن و رفع كردن علائم ظاهرى بيمارى او.

روش اجرا چگونه است؟

درمانگران طبيعت درمانى چون ديگر پزشكان از آزمايش‏هاى خون، ادرار، عكس‏بردارى با پرتو ايكس و غيره استفاده مى‏كنند. افزون بر آن‏ها، درمانگران طبيعت درمانى از روشى كه سوءاستفاده از بدن به ويژه بد نشستن، بد راه رفتن، بد ايستادن و غيره را مشخص و اصلاح مى‏كند نيز استفاده مى‏كنند. درمانگر طبيعت درمانى مى‏كوشد روشن كند وضعيت نامطلوب بيمارش نتيجه اين گونه سوءاستفاده‏ها هستند يا نه.

از زاویه دیگر پرداختن به اصلاح تغذيه بيمار نقطه آغاز هر كوشش درمانى به روش طبيعت درمانى است.

درمانگران طبيعت درمانى باور دارند كه بسيارى از دردها و ناراحتى‏ها و بيمارى‏ها مولود ذهن آشفته يا كج‏پندار هستند. نكته اصلى در اين نگرش اين است كه آزادسازى ذهن از فشارهاى روانى و تجربيات تلخ به بدن امكان مى‏دهد خود را بازسازى كند و نيروهاى طبيعى خود را به طور كامل در شفاى بيمارى‏ها به كار گيرد. چنين است كه درمانگران طبيعت درمانى با استفاده از همه عوامل و وسايل معقولى كه در دسترس دارند مى‏كوشند به بيمار كمك كنند شيوه زندگى خود را اصلاح كند و تعادل طبيعى آن را به آن بازگرداند.

اين روش چه کاربردی دارد؟

روش طبيعت درمانى نتايج خوبى در درمان بيمارى‏هاى زير نشان داده است: بيمارى‏هاى روده‏اى، گلو درد، ناراحتى‏ها و زخم و تورم جدار معده، برونشيت و ديگر ناراحتى‏هاى تنفسى، بواسير، انواع ناراحتى هاى دستگاه گوارش و جگر، دردهاى مهره‏اى و مفصلى، برخى انواع آرتروز و رماتيسم، سرماخوردگى، انواع عفونت‏هاى داخلى، انواع افسردگى‏ها، اختلالات عصبى - روانى، بيمارى‏هاى مولود كمبود ويتامين ها و مواد معدنى ضرورى، انواع سردردها و ديگر دردهاى ناشناخته، خستگى‏ها و ناتوانى‏هايى كه علل ناشناخته دارند، آبريزش بينى و حساسيت‏هاى مزمن، نقرس، فشار زياد خون، چربى زياد خون، چاقى و حتى بيمارى‏هاى خيلى خطرناك چون بيمارى قند و سل ريوى.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
براساس آخرین گزارش آماری سایت الکسا (Alexa) و  در مقایسه با دیگر سایتهای جهان سایت بلاگفا ( blogfa.com ) با رتبه ۶۷۲ جزو هفتصد سایت برتر جهان می‌باشد. همچنین براساس این گزارش سایت بلاگفا تنها سایت ایرانی است که با فاصله زیادی از دیگر سایتهای ایرانی در بین فهرست هزار سایت برتر دنیا قرار دارد.اگرچه با توجه به رتبه نخست سایت یاهو  یا رتبه چهار سایتهای چینی "بایدو"  و همچنین رتبه چهارده سایت بلاگر ، سرویس بلاگفا فاصله قابل توجهی با سایتهای مطرح دنیا دارد اما در بین میلیونها سایت فعال در وب و بخصوص با توجه محدوده خاص فارسی زبانان جایگاه فعلی سایت بلاگفا که برای نخستین بار در طول زمان فعالیت وب فارسی برای یک سایت فارسی بدست آمده است میتواند نشانگر موفقیت وب فارسی و علی الخصوص وبلاگ نویسان زیرمجموعه سرویس بلاگفا باشد


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

امام صادقعليهالسلام:

يكر مع القايم (عج)ثلاث عشره امراه.....يداوين الجرحي و يقمن المرضي:

همراه قائم سيزده زن حضور خواهند داشت ...كه مجروحان را مداوا

و بيماران را مراقبت و پرستاري مي كنند.     طبري.دلايل الامامه.ص 484اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

‌لازم نيست گوش كنيد، فقط منتظر شويد. حتي لازم نيست منتظر شويد، فقط بياموزيد آرام و ساكن باشيد. جهان آزادانه خود را به شما پيشكش خواهد كرد تا نقاب از چهره‌اش برداريد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

ارتباط بیماریهای چشمی با زخم معده

يکي از محققان ايراني با بررسي بيماران سرپايي مراجعه کننده به يکي از درمانگاه هاي شيراز دريافت؛ بين بروز برخي از بيماري هاي چشمي و زخم معده ارتباط وجود دارد.
دکتر «عليرضا غفاريه»، جراح و متخصص چشم، مجري اين تحقيق و عضو آکادمي چشم پزشکان آمريکا ضمن بيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، افزود: عفونت با ميکروب H-Pylori يکي از شايع ترين عفونت هاي مزمن دستگاه گوارشي است که مي تواند منجر به زخم معده شود .

و ما با بررسي گروهي از بيماران سرپايي مراجعه کننده به يکي از کلينيک هاي چشم پزشکي شيراز دريافتيم ردپاي اين عفونت در گروهي از بيماري هاي چشمي مثل آب سياه، نوعي التهاب چشم به نام يووئيت، بيماري شبکيه(CSR) و بلفاريت ديده شده است.
اين محقق دانشگاه نيومکزيکوي امريکا ادامه داد: تئوري جديد که در رابطه با پاتوژنز بيماري هاي چشمي و همچنين تنفسي ارائه شده، اين است که گازهاي توليد شده توسط اين ارگانيسم از جمله آمونياک، نيترات هيدروژن و نيترات سيانيد در هواي بازدمي مي توانند منجر به بروز علائم چشمي از جمله التهاب پلک ها شوند.
دکتر غفاريه اضافه کرد: در گروهي از بيماران با قرمزي و سوزش مزمن چشم که با داروهاي معمول بهبودي حاصل نشده بود و همزمان دچار علائم زخم معده با عفونت "H-Pylori" نيز بودند مشاهده شد با درمان عفونت معده، علائم چشمي بهبود مي يابد.
لازم به ذکر است، اين تئوري در مجله علمي "Medical hypotheses" چاپ شده است.


ي مراجعه کننده به يکي از درمانگاه هاي شيراز دريافت؛ بين بروز برخي از بيماري هاي چشمي و زخم معده ارتباط وجود دارد.
دکتر «عليرضا غفاريه»، جراح و متخصص چشم، مجري اين تحقيق و عضو آکادمي چشم پزشکان آمريکا ضمن بيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، افزود: عفونت با ميکروب H-Pylori يکي از شايع ترين عفونت هاي مزمن دستگاه گوارشي است که مي تواند منجر به زخم معده شود .

و ما با بررسي گروهي از بيماران سرپايي مراجعه کننده به يکي از کلينيک هاي چشم پزشکي شيراز دريافتيم ردپاي اين عفونت در گروهي از بيماري هاي چشمي مثل آب سياه، نوعي التهاب چشم به نام يووئيت، بيماري شبکيه(CSR) و بلفاريت ديده شده است.
اين محقق دانشگاه نيومکزيکوي امريکا ادامه داد: تئوري جديد که در رابطه با پاتوژنز بيماري هاي چشمي و همچنين تنفسي ارائه شده، اين است که گازهاي توليد شده توسط اين ارگانيسم از جمله آمونياک، نيترات هيدروژن و نيترات سيانيد در هواي بازدمي مي توانند منجر به بروز علائم چشمي از جمله التهاب پلک ها شوند.
دکتر غفاريه اضافه کرد: در گروهي از بيماران با قرمزي و سوزش مزمن چشم که با داروهاي معمول بهبودي حاصل نشده بود و همزمان دچار علائم زخم معده با عفونت "H-Pylori" نيز بودند مشاهده شد با درمان عفونت معده، علائم چشمي بهبود مي يابد.
لازم به ذکر است، اين تئوري در مجله علمي "Medical hypotheses" چاپ شده است.
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

عطر درمانی

عطر درمانى روشى براى ماساژ بدن، به ويژه چهره و دست‏ها و پاها، با روغن‏هاى معطر گياهى است

تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟

بيش‏تر مردم آگاهند كه گياهان عناصر شيميايى گوناگون دارند كه مى‏توان آن‏ها را استخراج و استفاده‏هاى مفيد متعدد كرد.

در این روش، عطر گياه از روغن‏هاى بودار ساخته شده كه در ساعات متفاوت شبانه روز به مقادير گوناگون در اندام‏هاى متفاوت گياه وجود دارند.

اين روغن‏هاى طبيعى را نوعى نمودار شخصيت گياه تصور مى‏كنند. گياه‏شناسان تصور مى‏كنند كه جريان گردش و تمركز آن‏ها در اندام‏هاى متفاوت گياه بستگى به وضعيت خورشيد و فصل سال و به ويژه بستگى به وضع كره ماه نسبت به زمين دارد. كيفيات و آثار شيميايى و درمانى يك عطر خاص گياهى همچنين بستگى به اندامى از گياه دارد كه از آن استخراج شده است.

اين روش چگونه عمل می کند؟

پوست بدن انسان خيلى بيش از آن كه تاكنون تصور كرده‏ايم توان جذب دارد. تحقيقات هم اكنون ثابت كرده‏اند كه برخى داروها را اگر به مدت كافى با نوارهاى خاص نگه دارنده روى پوست بدن قرار دهند آن‏ها به آسانى جذب پوست شده و آثار درونى مى‏گذارند.

مواد بودار ذراتى پخش مى‏كنند كه آن‏ها را ملكول‏هاى بودار يا ملكول‏هاى ناشر بو مى‏نامند. دماغ انسان اين ملكول‏هاى ناپيدا را مى‏گيرد و سپس اطلاعاتى ويژه از آن‏ها به چند بخش خاص مغز مى‏فرستد و مغز آن اطلاعات را به عنوان بوهاى آشنا يا بيگانه يا دلپسند يا خوب يا بد و غيره طبقه‏بندى و تفسير مى‏كند.

روش اجرا چگونه است؟

شمارى درمانگران آن‏ها را مانند داروهاى ديگر تجويز خوراكى مى‏كنند؛ برخى ديگر آن‏ها را در شكل بخار تنفسى تجويز مى‏كنند؛ و ديگران آن‏ها را براى مالش روى پوست تجويز مى‏كنند يا خود روى پوست بيمار ماساژ مى‏دهند. درمانگرانى هم هستند كه مخلوطى از هر سه گونه كاربردهاى روغن‏هاى معطر را به كار مى‏گيرند.

اين روش چه کاربردی دارد؟

اين روغن‏ها را در نزديك به يكصد بيمارى و وضعيت نامطلوب جسمى و روانى - عصبى به كار گرفته و نتايج درمانى خوب كسب كرده‏اند ولى اينجا تنها برخى از آن‏ها را نام مى‏بريم؛ انواع زخم‏ها و سوختگى‏ها و ورم‏ها، داغ‏هاى روى پوست، انواع جوش‏هاى چهره، كشيدگى‏هاى مولد زايمان )كه قابل پيشگيرى با روغن مناسب نيز هستند(، انواع دردهاى عضلانى و مفصلى، انواع بيمارى‏هاى ريوى چون آسم و برونشيت، سرماخوردگى، ناراحتى‏هاى روده بزرگ، ناراحتى‏ها و بيمارى‏هاى معده، يبوست، سرفه، غده‏ها يا كيست‏هاى درونى و بيرونى، افسردگى روانى، غش، اسهال، تب، اگزماى پوستى، بواسير، گازهاى زياد گوارشى، سردرد، سوء هضم، روماتيسم، شوك‏هاى جسمى و روانى، سينوزيتيس، پوست خشك يا چرب يا خيلى حساس يا خيلى تحريك شده، گلوى ناراحت، درد دندان، درد پشت، ضعف جنسى، و غيره. افزون بر آن‏ها كه نام برديم و نبرديم، روغن‏هاى معطر گياهى را مى‏توان براى تحريك و تقويت اشخاص ضعيف و سست يا آرام كردن اشخاص ناراحت، و وسواسى و نگران استفاده كرد.

چه انتقاداتی به این روش وارد است؟

روش عطر درمانى ممكن است به علت هزينه نسبتاً گران آن هيچ گاه استفاده خيلى گسترده نيابد. توليد روغن‏هاى معطر گياهى و نگهدارى آن‏ها كه بايد در شرايطى خاص باشد تا خواص آن‏ها ناپديد نشوند هزينه نسبتاً گران دارد و البته هشت تا ده جلسه درمان نيز ارزان نيست. بنابراين چون روش عطر درمانى زمانى نسبتاً دراز مى‏گيرد تا نتايج درمانى مطلوب دهد و از داروهاى نسبتاً گران‏بها استفاده مى‏كند، امكان اين كه يكى از روش‏هاى خيلى گسترده پزشكى شود اندك است.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

باز اين چه شورش است که در خلق عالم است
باز اين چه نـوحه و چـه عـزا و چـه ماتـم است

باز اين چه رستخيز عظيم است کز زمين
بي‌نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است

ايـن صـبح تيـره بـاز دميـد از کجـا کـزو
کار جهان و خلق جهان جمله درهم است

گويـا طلـوع مي‌کند از مغـرب آفتـاب
کاشوب در تمامي ذرات عالم است

گـر خوانمش قيـامت دنيـا بعيـد نيست
اين رستخيز عام که نامش محرم است

در بـارگاه قـدس که جـاي مـلال نيست
سرهاي قدسيان همه بر زانوي غم است

جن و ملک بر آدميان نوحه مي‌کنند
گـويـا عزاي اشـرف اولاد آدمـست

خورشيد آسمان و زمين نور مشرقين
پرورده کنار رسول خدا «حسين»


کشتی شکست خورده طوفان کربلا
در خاک و خون فتاده به میدان کربلا

گر چشم روزگار برو فاش می گریست
خون می گذشت از سر ایوان کربلا

از آب هم مضایقه کردند کوفیان
خوش داشتند حرمت مهمان کربلا

بودند دیو و دد همه سیراب و می مکید
خاتم زقحط آب سلیمان کربلا

آه از دمی که لشکر اعدا نکرده شرم
کردند رو به خیمه سلطان کربلا

آندم فلک بر آتش غیرت سپند شد
کز خوف خصم در حرم افغان بلند شداشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

کودک که بودم مي خواستم دنيا را تغيير بدهم وقتي بزرگتر شدم متوجه شدم که دنيا خيلي بزرگ است من بايد کشورم را تغيير بدم بعد ها کشورم را هم بزرگ ديدم و تصميم گرفتم شهرم را تغيير دهم . در سالخوردگي تصميم گرفتم خانواده ام را متحول کنم . اينک من در آستانه مرگ هستم مي فهمم که اگر روز اول خودم را تغيير داده بودم شايد مي توانستم دنيا را هم تغيير دهم!!!!!اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

بيماري مدرن در دنياي مدرن [ January 23, 2007 ]

سلامت-ساعت يازده و نيم شب است. بسيار خسته است، طوري كه چشمانش باز نمي‌شود. از همان اول صبح فردا كلي كار دارد، اما مگر مي‌تواند بدون چك كردن ايميل‌هايش بخوابد؟ پاي رايانه‌اش مي‌نشيند و به اينترنت وصل مي‌شود. با خود مي‌گويد فقط نيم ساعت، بعد مي‌خوابم. چند ايميل چك مي‌كند و چند تا هم جواب مي‌دهد. دو سه نفر از دوستانش آن‌لاين هستند. شروع به صحبت با آنها مي‌كند. همزمان مشغول خواندن خبرهاي روز در سايت‌هاي گوناگون است.

ناگهان به طور تصادفي چشمش به گوشه پايين سمت چپ مانيتور مي‌افتد و ساعت سيستم را مي‌بيند. ساعت دو و نيم بامداد است و او هنوز بيدار است.
تا به حال اين اتفاق براي شما افتاده است؟ اگر پاسخ مثبت است، مي‌توان گفت كه علايم يك بيماري اينترنتي در شما به چشم مي‌خورد. هنگامي كه مرور كردن وب، ايميل‌زدن، بازي، خريد، دريافت موسيقي و چت كردن با كار يا زندگي اجتماعي يك فرد تداخل ايجاد مي‌كند، زماني است كه مشكل آغاز شده است. روان‌شناسان و محققان در نقاط گوناگون جهان در تلا‌شند كاري كنند كه افراد تنها تا زماني پشت رايانه‌هايشان به سر ببرند كه مشكلي براي آنها پيش نياورد. مطابق تحقيقات جديدي كه در دانشگاه فلوريدا انجام گرفته است براي آزمايش اعتياد به اينترنت بايد پنج مورد زير را بررسي كرد:

1) گذراندن زمان بيش از حد مورد نظر در اينترنت

2) غفلت از ساير مسووليت‌ها

3) يك ناسازگاري مهم در روابط به علت استفاده از اينترنت

4) اشتياق براي حضور در شبكه

5) تفكر بيش از حد در مورد اينترنت در زمان‌هاي حاضر نبودن روي شبكه. تحقيقاتي كه در ميان استفاده‌كنندگان اينترنت انجام شده بيانگر اين مطلب است كه از ميان معتادان اينترنتي، بيش از 57 درصد از چت روم‌ها (اتاق‌هاي گفت‌وگو) استفاده مي‌كنند.

افرادي كه از چت روم‌ها استفاده مي‌كنند بيشتر وقت خود را صرف گپ زدن و بحث‌هاي جنسي مي‌كنند. به بيان ديگر آنها در طول گفت‌وگو به طور متناوب با منابع مستقيم و غيرمستقيم جنسي سر و كار دارند. اعتياد به اينترنت از سال 1995 مطرح شد و در سال 1996 توسعه يافت و از آن پس مراكز درماني از اين اختلال به عنوان يك اختلال رواني ياد مي‌كنند. روان‌شناسان مي‌گويند: اعتياد به اينترنت يك اختلال جدي در عملكرد افراد محسوب مي‌شود كه مي‌تواند تاثيرات مخربي در روابط اجتماعي آنها بگذارد.

اختلالات جنسيتي در استفاده از اينترنت

براساس نتايج تحقيقات انجام شده، تفاوتي در ميزان استفاده زنان و مردان از اينترنت وجود ندارد. تحقيقات نشان مي‌دهد مردان، اينترنت را به دليل امكاني كه براي تجربه راه‌هاي تازه براي انجام امور متعدد به آنها مي‌دهد، ارزش‌گذاري مي‌كنند. مردان بيشتر تمايل دارند از اينترنت براي به دست آوردن انواع و اقسام اطلاعات استفاده كنند. نتايج مسابقات ورزشي، وضع آب و هوا، اخبار، كاريابي و رتبه‌بندي اجناس و خدمات، مورد علاقه مردان هستند. مردان همچنين از اينترنت براي سرگرمي، شنيدن موسيقي، جمع‌آوري اطلاعات پيرامون دل مشغولي‌هاي شخصي يا عضويت در گروه‌هاي ورزشي استفاده مي‌كنند. در مقابل، زنان اينترنت را به دليل فرصت‌هايي كه براي حفظ و توسعه روابط انساني به آنها مي‌دهد، دوست دارند. زنان در اينترنت بيشتر سراغ ايميل مي‌روند، مطالب مربوط به سلامت و بهداشت را جست‌وجو مي‌كنند، از نقشه‌هاي مسيرياب استفاده مي‌كنند و موضوعات ديني را مطالعه مي‌كنند.

اعتياد به اينترنت، يك بيماري جديد

تحقيقات باليني به طور عمده بر موادي از قبيل ..................ادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

ارتباط افسردگی و درد [ January 17, 2007 ]

جام جم آنلاين: درد مزمن یکی از علل دچار شدن به افسردگی است. این دو مشکل به طریقی پیچیده با هم در ارتباطند به طوری که رابطه علت و معلولی در باره آنها مطرح می شود.
هیچ کس هنوز نمی داند افسردگی باعث درد می شود یا عکس آن صادق است یا آنکه هر دو به تاثیر گذاری هم کمک می کنند.

بعضی از بیماران افسرده دائما از سردرد ، درد گردن ، کمر درد و درد شکم رنج می برند. بسیاری هم دچار سرگیجه و تنگی نفس می شوند.
در مورد برخی افراد و احتمالا نیمی از مبتلایان به افسردگی ، درد بدن یکی از راههایی است که افسردگی خود را نشان می دهند.
اما اغلب نه فرد مبتلا و نه پزشک از علت اصلی مشکل آگاه نمی شوند و افسردگی همچنان تشخیص داده نمی شود. اینگونه نیست که همه درد در سر باشد.
درد واقعا وجود دارد اما باعث می شود بسیاری از افراد به پزشک مراجعه کنند با این باور غلط که مشکلی در بدنشان پیش آمده است.
علائم جسمی در تشخیص و درمان این اختلال حائز اهمیت هستند. شکست در حذف نشانه های درد شانس بهبود کامل افسردگی را کاهش می دهد.
درد دائم عمدتا مانع از سرگیری عملکرد طبیعی زندگی شخصی و حرفه ای افراد و افزایش خطر خودکشی می شود.
علائم درد ناشی از افسردگی نیز مانند علائم هیجانی در راه های عصبی خاص افزایش می یابد. این راه ها از قسمت ابتدائی شان که در بخش پایینی مغز به بالاترین قسمت ، کورتکس قدامی ، جایی که تنظیم تفکر و خلق صورت می گیرد می روند.
همچنین به بخش هایی از مغز که تنظیم خوردن ، خواب و قوه جنسی انجام می شود نیز راه می یابند اما راههای سروتونین و نور اپی نفرین به قسمت های پایین یعنی نخاع هم وارد می شوند و مشکل از همین جا آغاز می شود.
بطور طبیعی درحالیکه بدن به امور خودمی پردازد بطور دائم احساساتی توسط اعمال روتین مانند هاضمه و حرکت تولید می شود.
این حسها عموما توسط حس هشیار درک نمی شوند و همین باعث می شود ما به جهان بیرون از بدن خود توجه کنیم.
در حالت طبیعی این مهار توسط اعصاب سرشار از سروتونین و نوراپی نفرین در طناب نخاعی صورتمی گیرد. اما در حالت افسردگی این اعصاب خوب عمل نمی کنند و لذا حس های عادی به مغز راه یافته به صورا ناراحتی یا حتی علائم درد ادراک می شوند.
گرچه جامعه پزشکی پی برده است که درد و افسردگی دست به دست هم عمل می کنند ، بسیاری از پزشکان این ارتباط را در نظر نمی گیرند.
بویژه در مواردی که درد علامت مشخصی ندارد بد نیست که ارتباط آن با افسردگی بررسی شود.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

 موفقيت، رمز شادماني [ January 23, 2007 ]

سلامت-در شماره قبل  فوايد شناخت خود و دستيابي به قدرت بيكران اشاره كرديم و تمرين سكوت را بعنوان يكي از روش هاي موثر اين شناخت بر شمرديم. اين بار پس از تمرين سكوت در هفته گذشته، نوبت به تمرين <عدم داوري > است. داوري ارزيابي مدام امور در ذهن پوياي ما به صورت درست، نادرست يا نيك و بد است. وقتي سرگرم ارزيابي و طبقه بندي و برچسب زدن و تجزيه و تحليل باشيم، در درونمان تلاطم برپا كرده ايم، اما با عدم داوري در ذهنمان سكوت ايجاد مي كنيم. پس هر روز را با اين جمله آغاز كنيم:

<امروز در مورد هيچ چيز داوري نمي كنم.>
‌با اين تمرين مرحله ديگري از دستيابي به جوهر راستين وجودتان را تجربه مي كنيد‌. در اين حالت در خواهيد يافت كه هر رابطه اي در پيرامون شما، انعكاسي از رابطه تان با خودتان است. مثلا اگر در مورد موفقيت احساس ترس مي‌كنيد، اين بازتاب احساس ترس، جنبه بنيادي شخصيت شما خواهد شد و ديگر هيچ موفقيتي قادر به حل آن مشكل نخواهد بود.

اگر حرص مال را مي زنيد، اين احساس ملكه وجودتان مي شود و ديگر هيچ ميزان پول و ثروت شما را سيراب نخواهد كرد. پس قبل از اينكه خواستار چيزي شويم و يا آرزويي را در سر بپرورانيم، بايد تكليف خودمان را با ضمير وجوديمان معلوم كنيم‌. چراكه هر رابطه اي كه بين آن دو حاكم باشد‌، آرزوهايمان را به همان طرف سوق خواهد داد.

‌به خاطر بسپاريم هرچه بيشتر به طبيعت واقعي خودمان دسترسي پيدا كنيم، به طرز خارق العاده اي انديشه هاي خلاق را دريافت خواهيم نمود. فرانتس كافكا - فيلسوف و شاعر اتريشي - گفته است : <‌لازم نيست گوش كنيد، فقط منتظر شويد. حتي لازم نيست منتظر شويد، فقط بياموزيد آرام و ساكن باشيد. جهان آزادانه خود را به شما پيشكش خواهد كرد تا نقاب از چهره‌اش برداريد.> اين يعني توانايي مطلق و ثمره‌اش يعني نشاط و شادابي ابدي.

‌دو تمرين سكوت و عدم داوري، بستر وجودي‌مان را براي درك معناي توان مطلق درونمان آماده مي‌سازد و بدين سان مي توانيم با توانايي بي‌پايانمان، موفقيت را به ارمغان آورده و از قبل آن احساس شادابي و نشاط كنيم. اين احساس پايدار است و با عوامل بيروني ارتباط ندارد. ديگر لازم نيست براي كسب احساس شادي، به عوامل خارج از وجود خودمان تكيه كنيم و يا نگران از دست دادنشان باشيم. چراكه با اين تمرينات مي‌توانيم آن را هر لحظه درون خويش دريابيم پس ديگر جاي نگراني نيست. كسي در اين دنياي فاني وجود ندارد كه بتواند اين احساس سرشار از خوشبختي را از ما بگيرد. منشاء اين نشاط و شادماني، توان مطلق جوهر وجود خودمان است. مگر كسي تا بحال توانسته نور خورشيد را از او بستاند؟

‌در شماره هاي آتي به روش هاي ديگر رسيدن به شادابي واقعي وجود خواهيم پرداخت.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
در ادامه اقداماتی چون دیدار بانمایندگان مجلس واعضای هئیت مدیره دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال وبختیاری که نتایج خوبی هم داشته اینک.......


ادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

شرایط بهداشت و درمان به هیچ عنوان در شان مردم کشور نیست چرا که در مقایسه های منطقه ای ، رتبه ایران از بنگلادش ، ژاپن ، بحرین ، لبنان و... نیز در سطح پایین تری قرار دارد.....ادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

دين ازآن هنگام آغاز شد که انسان شفقت خورشيد را در حق دانه هايي که در خاک کاشته بود مشاهده کرد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
بمناسبت ميلادبا سعادت امام رضا (ع) و با همكاري خيريه‌حضرت ابوالفضل(س)، بيمارستان فوق تخصصي الزهرا (س) اصفهان به هشت دستگاه جديد همو دياليز مجهز شد.

به گزارش روزدوشنبه روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، ‪ ۸۰۰‬ميليون ريال از هزينه خريد دستگاههاي اين بخش، توسط دانشگاه علوم پزشكي تامين شده است.

همچنين ‪۴۰۰‬ميليون ريال از هزينه‌اين دستگاه‌ها توسط خيرين‌نيكوكار اصفهاني و با همت و پيگيري خيريه حضرت ابوالفضل (س) ويژه بيماران قلبي، كليوي تامين شده است.

با مجهز شدن اين بيمارستان به دستگاههاي پيشرفته دياليز، كيفيت سرويس دهي به بيماران كليوي افزايش يافت.

در آيين بهره‌برداري از اين دستگاهها، از سوي رياست دانشگاه علوم پزشكي اصفهان به خيرين تامين‌كننده بخشي از هزينه اين دستگاهها، هدايايي اهدا شد.
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
مركز پزشكي فاطمه زهرا(س) واقع در محرومترين منطقه شهر اصفهان، بعد از يك وقفه ‪ ۱۵‬ماهه صبح روز دوشنبه بازگشايي شد.

رييس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني اصفهان در حاشيه آيين بازشگايي اين مركز درماني به ايرنا گفت: فاز نخست اين مركز شامل اورژانس، آزمايشگاه و راديولوژي به همت استانداري ، شركت تكادو و دانشگاه علوم پزشكي بازگشايي شد.

دكتر " شيراني " افزود: فاز بعدي اين مركز حدود يكماه ديگر شامل بخش‌هاي داخلي، جراحي، اطفال و ديگر بخشهاي مورد نياز اين مركز افتتاح مي‌شود.

وي بدون اشاره به هزينه بازگشايي اين مركز گفت: تجهيز اين مركز به عهده دانشگاه علوم پزشكي بوده است.

شيراني گفت: اين مركز در سه شيفت كاري كار خدمات رساني خود را به اهالي اين منطقه محروم دنبال مي‌كند.

مركز پزشكي فاطمه زهرا(س)از سال ‪ ۷۳‬با تعهد كاري شركت "تكادو" وابسته به ذوب‌آهن اصفهان براي مدت ‪ ۱۰‬سال كار خود را آغاز كرد و از سال گذشته تعهد اين شركت به پايان رسيد.

قرار است فاز بعدي مركز پزشكي فاطمه زهرا(س) با همكاري شركت "تكادو" و استانداري اصفهان مورد بهره‌برداري قرار گيرد.

مركز پزشكي فاطمه زهرا(س) در شرق اصفهان در منطقه "زينبيه" از محرومترين نقاط اين شهر مستقر است.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
همايش " مراقبت‌هاي پرستاري در پرواز" ويژه گروههاي امداد هوايي، روز پنجشنبه در تالار " محسن " بيمارستان الزهراي اصفهان برگزار شد.

رئيس سازمان بسيج جامعه پزشكي منطقه اصفهان،گفت : در اين همايش يك روزه مسايل مربوط به‌ايمني در ماموريت‌هاي امداد هوايي، جابجايي هوايي مصدومان، بيماري كاهش فشار و باروتروما، با ارائه مقالاتي از سوي متخصصان پزشكي هوانيروز مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

دكتر" محسن گلچين"افزود : شركت‌كنندگان در اين همايش همچنين از امكانات بالگرد اورژانش هوايي ديدن و با نحوه امداد رساني هوايي آشنا مي‌شوند.

در اين همايش كه‌باهمكاري بسيج جامعه‌پزشكي منطقه‌اصفهان، پايگاه پشتيباني عمومي هوانيروز ، مديريت فوريت‌هاي پزشكي و دانشگاه علوم پزشكي‌اصفهان برپا شده است، ‪ ۳۰۰‬نفر ازپزشكان عمومي، متخصص‌و فوق تخصص و پرستاران شركت‌كردند.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

باز اين چه شورش است، كه در خلق عالم است

باز اين چه نوحه و ، چه عزا و ، چه ماتم است؟


باز اين چه رستخيز عظيمست، كز زمين

بي نفخ صور، خاسته تا عرش اعظم است


اين صبح تيره، باز دميده از كجا ، كزو

كار جهان و ، وضع جهان، جمله درهم است

 

گويا طلوع ميكند از مغرب ، آفتاب

كآشوب ، در تمامي ذرات عالم است

 

گر خوانمش قيامت دنيا، بعيد نيست

اين رستخيز عام، كه نامش محرم است

 

در بارگاه قدس، كه جام ملال نيست 

سرهاي قدسيان، همه بر زانوي غم است

 

جن و ملك، بر آدميان، نوحه مي كنند 

گويا عزاي اشرف اولاد آدم است

 

خورشيد آسمان و زمين ، نور مشرقين 

پرورده ي كنار رسول خدا، حسين
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

سعادت چیزی جز صفای کودکانه در وجود انسانهای بزرگسال نیستاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
رتبه جهانی بهداشت ایرانیان 106 از 190
ایرانیان در رتبه بندی بهداشت جهانی ، از میان 190 کشور دارای رتبه یک صد و ششم هستند.

معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: شرایط بهداشت و درمان به هیچ عنوان در شان مردم کشور نیست چرا که در مقایسه های منطقه ای ، رتبه ایران از بنگلادش ، ژاپن ، بحرین ، لبنان و... نیز در سطح پایین تری قرار دارد.

محمد شریفی مقدم تاکید کرد: این رقم ها نشان از سیاستگذاری های نادرست در عرصه بهداشت دارد.

وی خاطر نشان ساخت: در حالی که درصد بالایی از مردم با معیارهای بهداشت جهانی همگام نیستند ، بخش عمده ای از بودجه کشور ، هزینه ورود تجهیزات و امکانات می شود.

معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری ، این امر را به نفع مافیای پزشکی عنوان کرد و گفت: دست اندرکاران دولت ، مجلس شورای اسلامی و تمامی صاحبان قدرت در عرصه بهداشت و درمان باید شرایط تغییر نگرش و تفکرهای حاکم بر موضوعات بهداشتی را فراهم آورند.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

 

 

در پی  نامه اعتراض آمیز روسای هیئت مدیره بروجن و شهرکرد به نمایندگان مجلس شورای اسلامی
و اعضای هیئت امناء دانشگاه شهرکرد آقایان میرزایی و تمدن در مورد عدم اجرای کامل مسیر ارتقاء
شغلی پرستاران با وجود تصویب در هیئت دولت و حذف اکثریت بهیاران با سابقه وپرتلاش سیستم بهداشت ودرمان در استان  چهار محال وبختیاری وخصوصا شهر های شهرکرد – بروجن وفارسان آقای میرزایی نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس شورای اسلامی به وزیر بهداشت ودرمان تذکر داد وتذکر ایشان در صحن مجلس قرائت شد.لازم به ذکر است موضوع تذکر ایشان عدم اجرای مسیر ارتقاء شغلی پرستاران به صورت کامل 100% بوده است.
نظام پرستاری بروجن امیدوار است این تذکر نتیجه ای را نیز در پی داشته باشد.ان شاء اللهاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
دیروز بالاخره انتظار دوستان هیات مدیره به سر رسید و ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی و معاونت محترم درمان یا درست تر بگویم سلامت هیات مدیره اصفهان و نجف آباد را به حضور پذیرفتند! در این نشست اعضای هیات مدیره های قبلی و فعلی نظام پرستاری اصفهان و نجف آباد  و نیز مسئولان دفتر پرستاری استان و رئیس دانشکده پرستاری و مامایی حضور داشتند. و اما گزارشی کوتاه از این نشست:

 فضای صمیمانه ای بر جلسه حاکم بود و ریاست محترم دانشگاه با گشادگی به حاضرین خیر مقدم و انتخاب آنها را تبریک گفتند. ابتدا آقای ناجی گزارشی مبسوط از شکل گیری نظام پرستاری و اهم اقدامات انجام شده توسط نظام و به ویژه هیات مدیره اصفهان ارایه دادند. سپس آقای یزدان نیک رئیس هیات مدیره نظام پرستاری چشم انداز  و اهداف هیات مدیره  اصفهان را در دوره دوم برای حاضرین تشریح کرد. وی  بر نقش مهم پرستاران در تیم درمان تاکید کرد و هدف عمده نظام پرستاری را توانمند سازی پرستاران ذکر کرد. همچنین به تشریح چالش های موجود در نظام ارایه خدمات پرستاری   پرداخت و حمایت مدیریت دانشگاه را در حل مشکلات خواستار شد. دکتر شیرانی ریاست محترم دانشگاه نیز بر تلاش دانشگاه در احقاق حقوق پرستاران تاکید کرد و مشکل اصلی را ناخودباوری پرستاران دانست و بر حماین مدیریت دانشگاه از نظام پرستاری تاکید کرد.  در ادامه برنامه  اعضا ی هیات مدیره اعتبار نامه ی خود را از دست  دکتر شیرانی تحویل گرفتند در پایان مراسم هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان به نمایندگی از طرف جامعه پرستاری شهر اصفهان با اهدای لوح سپاس و دیوان حافظ از تلاش های هیات مدیره قبلی تجلیل و تقدیر نمود.  

منبع: http://www.esfnezame.blogfa.com/اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

بخواهیم تا بهترین گواه عشق و امید خداوند نسبت به دیگران باشیماشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
نخستين جشنواره آموزش پيشگيري از سرطان برگزار مي‌شود

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
1385/11/05
01-25-2007
09:51:58
8511-02533: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

نخستين جشنواره آموزش پيشگيري از سرطان در مركز آفرينشهاي فرهنگي هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار مي‌شود.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، جشنواره آموزشي پيشگيري از سرطان با رويكرد آموزش پيشگيري از سرطان طي روزهاي 19 الي 21 بهمن ماه به مناسبت هفته سرطان برگزار نمايد.

در اين جشنواره برنامه‌هاي مردمي همچون همايش خانواده و حمايت از مبارزه با سرطان (مسابقه بادكنكها) ، همايش مديران صنعت و حمايت از مبارزه با سرطان، همايش خبرنگاران و حمايت از مبارزه با سرطان ، همايش نكوداشت و تقدير از پيشگامان حمايت از مبارزه با سرطان، پيش بيني شده است.

همچنين كارگاههاي آموزشي تخشيص سرطان سينه رايگان بوده و همچنين برگزاري نمايشگاه عرضه كالاهاي خانگي با هدف حمايت از بيماران سرطاني با تخفيف ويژه پيش بيني گرديده است.

اين جشنواره توسط شبكه ملي تحقيقات سرطان وزارت بهداشت و همكاري مركز تحقيقات سرطان انستيتو كانسر و شهرداري تهران برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام

کد خبر: 8511-02533


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
انجمن تالاسمي ايران:
اعتبارات پيش بيني شده بخش سلامت در بودجه 86 نگراني فعالان عرصه سلامت را موجب شده است

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
1385/11/04
01-24-2007
11:09:09
8511-01470: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

انجمن تالاسمي ايران در بيانيه‌اي با ابراز نگراني از ميزان اعتبارات پيش بيني شده بخش سلامت در بودجه 86، خواستار اختصاص ‌سهم بيشتري به بخش بهداشت و درمان از سوي مجلس شد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در بيانيه انجمن تالاسمي ايران آمده است: « سال گذشته با مشكلات فراواني براي بيماران مبتلا به تالاسمي همراه بود. كمبود منابع مالي موجب شد كه داروي مورد نياز تالاسميك‌ها سهميه بندي شده و در بسياري از موارد كمتر از نياز بيماران به آنها تحويل داده شود. با اين وجود انجمن تالاسمي ايران اميدوار بود كه در سال 1386 با همت همه مسئولان و قانون گذاران كمبود منابع مالي مرتفع شود اما خبرهاي رسيده از اعتبارات پيش بيني شده در بخش سلامت نشان از بهبود وضعيت نداشته و موجب دلواپسي همه فعالان عرصه سلامت شده است.

اكنون اين انجمن حمايتي به نيابت از 18 هزار و 616 بيمار مبتلا به تالاسمي از نمايندگان محترم مردم در مجلس شوراي اسلامي مي‌خواهد با توجه به نياز بيماران، ‌سهم بيشتري را به بهداشت و درمان در بودجه سال 1386 اختصاص دهند.

بي شك تمام بيماران و درد مندان جامعه چشم انتظار تصميمات نمايندگانشان در خانه ملت هستند.»

انتهاي پيام

کد خبر: 8511-01470


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي اصفهان:

ترك اعتيار با سم زدايي سرپايي حل شدني نيست

خبر گزاري فارس: معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي استان اصفهان گفت: از آنجايي كه اعتياد يك مسئله خانوادگي بوده و علل مختلفي در ابتلاي فرد دخيل هستند، ترك اعتياد تنها با سم‌زدايي سر پايي حل شدني نيست.

فرهاد اقطار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان افزود: اعتياد كامل با سم‌زدايي و دارو حل شدني نيست و معتاد پس از ترك دوباره به همان خانه و محل قبلي باز مي‌گردد.
وي بيان داشت: علاوه بر سم‌زدايي روش‌هاي غيردارويي چون خانواده درماني در برخي مراكز وجود دارد و لازم است بيمار تا 6 ماه از خدمات مددكاري اجتماعي بهره‌مند شود .
اقطار در مورد افرادي كه مصرف ترياك در آنها بالاتر از حد معمول است گفت: اين روش در مدت زمان طولاني قابل درك است كه در دو بخش خصوصي و دولتي انجام مي شود و در آن از اطلاعات روانپزشك و پزشكان عمومي نيز بهره‌ برده‌ايم.
وي اضافه كرد: علاوه بر كارهاي درماني، آموزش مهارت‌هاي زندگي نيز براي اين افراد در نظر گرفته شده و مشاوره لازم را در اختيار مراجعه كنندگان قرار مي دهد.
انتهاي پيام/عاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

هشدار وزارت بهداشت نسبت به مصرف داروهاي «نور جيزك» و "تام جيزك"

خبرگزاري فارس: وزارت بهداشت نسبت به مصرف داروهايي با نام‌هاي «نورجيزك»، «تام جيزك» و غيره كه وارد بازار ايران شده و گاهي توسط متخصصان بيهوشي بعد از U.R.D و ترك اعتياد تجويز مي‌شود، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، داروهاي مذكور حاوي ميزان زيادي كورتن و ساير مواد غيرمجاز است و افرادي كه آمپول نورجيزك را مصرف مي‌كنند دچار افزايش وزن و علايم سندرم كوشينگ مانند تجمع چربي پشت گردن، فشار خون بالا و تضعيف سيستم ايمني مي‌شوند.
همچنين مصرف آن باعث ايجاد وابستگي شديد به تركيبات افيوني موجود در آن شده به طوريكه هر 4_ 2 ساعت يك بار فرد مجبور به تزريق مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، به علت استريل نبودن و آلودگي محتويات ويالي اين دارو به انواع عفونتها و تاثير آن در تضعيف سيستم ايمني، استفاده از آن به صورت تزريقي در موارد متعددي منجر به عفونت‌هاي شديد گرديده و حيات فرد را تهديد مي‌كند.
انتهاي پيام/زاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
مدير پايگاه اطلاع رساني پرستار و پرستاري:
خدمات پرستاري را فقط از مراكز داراي مجوز وزارت بهداشت و درمان دريافت كنيم

سرويس: بهداشت و درمان
1385/11/04
01-24-2007
15:18:17
8511-00157: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: بهداشت و درمان

« از آنجا كه در برخي مطبوعات استاني و تبليغات شهري، برخي از مراكز فاقد مجوز وزارت بهداشت و درمان و غير مرتبط با كار پرستاري اقدام به درج آگهي‌هايي مبني بر پرستاري در منزل و پرستاري از سالمند و كودك كرده‌اند، لذا از هموطنان درخواست مي‌شود از دريافت خدمات پرستاري از مراكزي كه فاقد صلاحيت و مجوز وزارت بهداشت و درمان هستند، خودداري كنند

عامري، مدير پايگاه اطلاع رساني پرستار و پرستاري، به خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خوزستان- اظهار داشت:« در استانها معاونتهاي درمان دانشگاهها صلاحيت صدور مجوزها را از سوي وزارت متبوع دارند.»

وي يادآور شد: «كليه خدمات پرستاري از سوي مراكز داراي مجوز قابل قبول و انجام آنها از سوي مراكز غير مرتبط و فاقد مجوز دخالت در امور پزشكي و پرستاري بوده و مي‌بايست از سوي معاونت درمان پيگيري و برخورد شود.»

مدير پايگاه اطلاع رساني پرستار و پرستاري گفت:« همچنين مراكز معتبر خدمات پرستاري داراي مجوز مي‌بايست پروانه فعاليت خود را در محل مناسب نصب و از كادر پرستاري حرفه‌اي استفاده كنند و از انجام امور خارج از حيطه شرح وظايف خود خودداري كنند.»

عامري  خاطرنشان كرد:« انجام امور پرستاري توسط افراد غيرمجرب باعث سلب اعتماد جامعه نسبت به امور پزشكي و پرستاري و همچنين ايجاد اختلالاتي در سيستم درمان شده و زمينه برخي سودجويي‌ها را نيز در اين حرفه به وجود مي‌آورد.»

انتهاي پيام

کد خبر: 8511-00157


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
بنام خدا
سلام
ضمن عرض خسته نباشيد به شما و همه همكارانتان در آن نشريه وزين به نمايندگي از طرف جامعه 14000نفري كاركنان درماني سازمان تامين اجتماعي از شما به عنوان مهمترين كانال ارتباطي جامعه و بيمه شدگان با سازمان خواهشمنديم براي سئوالات ما نيز به عنوان گروهي بزرگ از بيمه شدگان و در راستاي طرح تكريم ارباب رجوع و نه به عنوان كاركنان سازمان پاسخهائي بيابيد:
مدتها است همكاران از سراسر كشور و به دفعات با مقامات سازمان مكاتبات مختلف داشته ودرمواردي حتي ملاقاتهاي حضوري نيز جهت طرح مشكلات داشته اند ولي دريغ از استجابت ......
بنا بر اين درقدم بعدي تصميم داريم مشكلاتمان رااز طريق رسانه ها و با صداي بلندتري فرياد كنيم شايد كسي به دادمان برسد و شما را به عنوان اولين رسانه برگزيديم "بي عدالتي وناهماهنگي در پرداخت حقوق ومزايا در سطح سازمان غوغا ميكند وجالب اينكه هر چه شغلتان سخت تر و شرايط كاري بدتر باشد دريافتي كمتري داريد .? چرا
پرستاران وگروههاي زير مجموعه آن با توجه به ساعات كاري بسيار زياد و در تماي ساعات شبانه روز وتمام ايام سال بدون توجه به مناسبتهاي خاص وشرايط ويژه ناشي از تماس با انواع عوامل خطرزا متاسفانه كمترين ميزان حقوق ومزايا را دارند و اگر پرداختهاي متفرقه اي كه صدقه سر ساير كارمندان سازمان پرداخت ميشود نبود اكثر همكاران احتمالا اكنون.........//???????
دراين راستا پرستاران شاغل درساير ارگانها درطول يكي دو سال اخير توانسته اند كمي از حقوق از دست رفته درطول سالهاي متمادي را به لطف خدا وحسن نيت مسئولان عاليرتبه مملكتي احقاق نمايند ولي افسوس كه مسئولان سازمان حاضر به پذيرش اين حداقلها هم نشده اند براستي چرا درشرايطي كه تفاوت مدرك در بسياري موارد وجود ندارد ودر بقيه موارد هم (درمقايسه با همكاران پزشك ) اختلاف مدرك2-3 سطح بيشتر نيست ودر كنار آن ساعات حضور مداوم پرستاران دربيمارستانها و دركنار بيماران ونقش انكار ناپذير آنها درپروسه درمان بيماران" ولي چرا ما حدود 20/1وگاه حتي 30/1 اين عزيزان دريافتي داريم وكسي هم حاضر نيست به اين بي عدالتي ها پايان دهد???????????.
جالب است درمذاكرات مفصل با مسئولان سازمان نتوانستيم آنها را متقاعد كنيم پرستاران به دنبال امتيازات قانوني ناشي از شرايط سخت كاري خودشان هستند و امتيازاتي كه سازمان به همه كاركنانش بصورت يكسان پرداخت ميكند (نسبت به ساير ارگانها وادارات)كه ربطي به شرايط ويژه كار ما ندارد وچه بسا اگر جنبه همگاني نداشت ما نيز ازآن بي بهره بوديم (مثل بسياري ازمزاياي ديگر كه در شعب وادارات بيمه اي و ...پرداخت ميشود).

اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
\پرستار در انتظار وعده های داده شدهپرستاران در

انتظار وعده های داده

 شدهاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، مويد علويان در ديدار با اعضاي هيئت مديره انجمن پرستاري ايران بر اهميت جايگاه پرستاري در نظام سلامت تاكيد كرد و خواستار پررنگ شدن نقش پرستاران در نظام ارائه خدمات بهداشتي- درماني و ورود آنها به حيطه آموزش همگاني سلامت به مردم و بيماران و ارتقاي مراقبتهاي تخصصي توسط پرستاران شد.
وي همچنين با اشاره به اهميت طرح پزشك خانواده براي وزارت بهداشت گفت: نظام سلامت بايد از اعضاي هيئت علمي دانشكده هاي پرستاري در برنامه هاي سلامت استفاده كند و حتي امكان توسعه نقش پرستاران در قالب پرستار خانواده وجود دارد.
ااعضاي هيئت مديره نجمن پرستاري ايران نيز اعلام كردند كه تاكنون نسبت به آموزش كمكهاي اوليه به 140 هزار نفر از مردم توسط پرستاران اقدام كرده‌اند.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
هزاران پرستار آفريقاي‌جنوبي در ايالت كوازولوناتاتال اين كشور روز دوشنبه در اعتراض به كمبود دستمزدها دست به اعتصاب زدند. بگزارش ايرنا بنقل از رسانه‌هاي خبري آفريقاي جنوبي، منابع وزارت بهداشت كوازولوناتال نسبت به مختل شدن فعاليت تعدادي از بيمارستانهاي اين ايالت در نتيجه اعتصابات امروز ابراز نگراني كردند. در همين حال، وزارت بهداشت كوازولوناتال در واكنش به اعتصاب پرستاران تهديد كرد، در صورتيكه به وظايف حرفه‌اي خود عمل نكنند، از حقوق و مزاياي آنان به ازاي هر روز بيكاري كسر خواهد شد. اعتصاب‌كنندگان خواستار دريافت مزاياي كار در روستا و فوق‌العاده مهارتهاي شغلي هستند. اين مزايا در حال حاضر فقط به پرستاراني تعلق مي‌گيرد كه در استخدام رسمي دولت هستند .

اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

هنوز هم وقت رویش هست٬ باید گام برداریماشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
نايب رييس كميسيون بهداشت مجلس:
بودجه بخش سلامت در سال 86 عملكردي نيست
با توجه به بودجه؛ وضعيت بيمارستان‌ها در سال آينده هم مطلوب نخواهد بود

سرويس: مجلس
1385/11/03
01-23-2007
10:44:24
8511-00887: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس

نماينده‌ي نوشهر و چالوس در مجلس شوراي اسلامي از بودجه بخش بهداشت و درمان در سال 86 انتقاد كرد.

دكتر انوشيروان محسني بندپي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، افزود: اصل يك بخش بودجه بهداشت و درمان مربوط به پرداخت حقوق و مزاياست كه 85 درصد بودجه بخش سلامت را به وزارت امور اقتصادي و دارايي واگذار كرده‌اند و از آن طرف هم چون رشدي در اين راستا نديده‌اند، كلا ساير فصول بودجه بهداشت و درمان حالت صفر مي‌شود و اصلا قدرت مانور از وزارت بهداشت و درمان در رابطه با ساير فصول گرفته مي‌شود.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس با بيان اين‌كه بودجه بخش بهداشت را بسيار انقباضي گرفته‌اند، تصريح كرد: بهداشت و درماني كه 230 هزار پرسنل، 45 هزار نيروي شركتي و 12 هزار نيروي جديدالاستخدام دارد، رشدي در بودجه در فصل يك آن نديده‌اند و قرار شد با توجه به افزايش ضريب 11 درصد حقوق و مزايا از صرفه‌جويي‌هاي ساير فصول به اين قسمت اضافه كنند.

وي ادامه داد: در تنها بخش و دستگاه اجرايي كه اضافه كار انجام شده، پرداخت مي‌شود وزارت بهداشت و درمان است؛ لذا با برداشت از ساير فصول و آوردن آن به فصل يك، به طور كل عملكرد ساير فصول اين بخش با مشكلات عديده‌اي روبرو مي‌شود، و كارآيي سيستم را به صفر مي‌رساند.

نماينده نوشهر و چالوس گفت: همان‌طور كه معاونت درمان وزارت بهداشت گفته است،‌ متأسفانه سال ديگر بايد شاهد اين باشيم كه وضعيت بيمارستان‌هاي دولتي ما به مراتب از وضعيت امسال بدتر است.

محسني بندپي با تأكيد بر عملكردي نبودن بودجه بخش سلامت افزود: با توجه به آن كه شعار دادند كه بودجه‌شان عملكردي است، اصلا اين‌گونه نيست و هيچ افزايش هم نداشته است.

انتهاي پيام

کد خبر: 8511-00887


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

خوابگاه دخترانه كوثر كاشان با حضور استاندار اصفهان گشايش يافت

كاشان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۱۱/۰۱‬

داخلي. اجتماعي. كميته امداد امام خميني(ره)
با حضور استاندار اصفهان خوابگاه دخترانه كوثر كاشان عصر يكشنبه در فاز دو "ناجي آباد" كاشان به بهره برداري رسيد.

به گزارش ايرنا، در اين آيين كه فرماندار و جمعي از مسوولان ادارات و نهادهاي كاشان نيز حضور داشتند، اعلام شد: اين خوابگاه در زميني به مساحت ‪ ۴‬هزار مترمربع با زير بناي ‪ ۱۵۰‬مترمربع ساخته شده است.

براي ساخت و تجهيز اين خوابگاه از سوي كميته امداد امام خميني (ره) كاشان سه ميليارد ريال هزينه شده است.

اين خوابگاه علاوه بر ‪ ۲۰‬تخت ، داراي كتابخانه ، سالن مطالعه، رستوران، سالن اجتماعات است.

با بهره برداري از اين خوابگاه ‪ ۶۰‬نفر از دانش آموزان دختر زير پوشش اين نهاد در مقاطع تحصيلي راهنمايي و دبيرستان از آن استفاده مي‌كنند.

بر اساس اين گزارش، "سيد مرتضي بختياري" در ادامه سفر يكروزه خود به شهرستان كاشان همچنين از چند مركز حمايتي و توانبخشي بهزيستي و مراكز خود اشتغالي كميته امداد امام خميني (ره) كاشان بازديد و در جريان مسايل و مشكلات مددجويان اين مراكز قرار گرفت.
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان: 

كميسيون تخصصي بهداشت تقويت مي‌شود

خبر گزاري فارس: عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان گفت: كميسيون تخصصي بهداشت و درمان با حضور مديران ارشد استان تقويت مي‌شود.

عدنان زادهوش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان افزود: گرچه برخي از مصوبات مطرح شده در اين كميته به علت وجود موانعي بزرگ با تأخير مواجه شده، اما بسياري از مصوبات مفيد نيز با قدرت پيگيري و اجرا شده است.
رييس كميته تخصصي بهداشت و درمان شوراي شهر اصفهان فعاليت كميته تخصصي بهداشت و درمان شوراي اسلامي شهر اصفهان در سال 84 را در مجموع هفت جلسه رسمي و شش جلسه در قالب كميته‌هاي كارشناس بيان كرد و گفت: بررسي پيشنهاد سازمان پزشكي قانوني استان اصفهان در خصوص انتقال سالن تشريح و آزمايشگاه مربوط به باغ رضوان و موافقت اعضاي شوراي شهر مبني بر اهداي يك ميليارد ريال از محل كمك‌هاي بلاعوض شهرداري در بيمارستان مذكور جهت خريد تجهيزات پزشكي تنها بخشي از فعاليت‌هاي اين كميته است.
زادهوش جمع‌آوري زباله مطب‌ها و مراكز درماني سرپايي غيربيمارستاني را از ديگر تصميمات اين كميته برشمرد و گفت: اين طرح پس از پيگيري‌هاي فراوان سرانجام به مرحله اجرا درآمده است.
وي پيگيري و تصويب اهداي كمك‌هاي مالي به بيماران بستري در بيمارستان سوانح سوختگي را يكي ديگر از اقدامات اين كميته برشمرد و افزود: آموزش حقوق و مسئوليت‌هاي بيماران از طريق تابلو و تبليغات و طرح بحث فرهنگ درمان و ارتباط پزشك و بيمار در صدا و سيماي مركز اصفهان با هماهنگي سازمان نظام پزشكي از ديگر برنامه‌هاي هماهنگ شده، بوده است.
انتهاي پيام/باشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

وقتی عشق و مهارت در یک جا جمع شوند٬ باید منتظر یک شاهکار بوداشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

معاون سلامت وزارت بهداشت:
توسعه نقش پرستاران با ايجاد پرستار خانواده امكانپذير است

خبرگزاري فارس: معاون سلامت وزارت بهداشت بر افزايش نقش جامعه پرستاري در ارتقاي سلامت جامعه در قالب پرستار خانواده تاكيد كرد

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، مويد علويان در ديدار با اعضاي هيئت مديره انجمن پرستاري ايران بر اهميت جايگاه پرستاري در نظام سلامت تاكيد كرد و خواستار پررنگ شدن نقش پرستاران در نظام ارائه خدمات بهداشتي- درماني و ورود آنها به حيطه آموزش همگاني سلامت به مردم و بيماران و ارتقاي مراقبتهاي تخصصي توسط پرستاران شد.
وي همچنين با اشاره به اهميت طرح پزشك خانواده براي وزارت بهداشت گفت: نظام سلامت بايد از اعضاي هيئت علمي دانشكده هاي پرستاري در برنامه هاي سلامت استفاده كند و حتي امكان توسعه نقش پرستاران در قالب پرستار خانواده وجود دارد.
ااعضاي هيئت مديره نجمن پرستاري ايران نيز اعلام كردند كه تاكنون نسبت به آموزش كمكهاي اوليه به 140 هزار نفر از مردم توسط پرستاران اقدام كرده‌اند.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

هتل دانشجويان خارجي پيامبر اعظم(ص) در دانشگاه اصفهان به بهره برداري رسيد
خبرگزاري فارس: هتل دانشجويان خارجي پيامبر اعظم(ص) با حضور رئيس دانشگاه اصفهان، عضو هيئت امنا و جمعي از مسئولان دانشگاه اصفهان در اين دانشگاه به بهره برداري رسيدادامه مطلب
اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید